Výstava na Štúrovom námestí o ľuďoch, ktorí prežili peklo

19. 10. 2021

Na Štúrovom námestí je od nedele 17. októbra 2021 verejnosti prístupná výstava predstavujúca príbehy 15 ľudí, ktorí prežili hrôzy 2. svetovej vojny.

Profily tých, ktorí prežili peklo, sú umiestnené na veľkoplošných transparentoch na štyroch vežiach. Autorom portrétov je fotograf Tomáš Halász, autorom grafiky „Bojovník proti fašizmu“ je Matúš Maťátko.

Medzi hrdinami pamäti nášho národa nájdete napríklad Martu Szilárdovú, preživšiu geto, koncentračný tábor Auschwitz a pochod smrti. Ďalším je právnik a novinár, väzeň v koncentračnom tábore a partizán Otto Šimko. V roku 2017 dostal Cenu pamäti národa.

Výstavu pripravilo občianske združenie Post Bellum. Ako povedala jeho riaditeľka Sandra Polovková, ich úlohou je nielen dokumentovať príbehy, ale o nich aj rozprávať ďalej. „Poučenie z histórie je také silné, že má šancu zabrániť návratu niektorej z totalít 20. storočia.“

Nesloboda, útlak, strach a bezprostredné ohrozenie na živote poznačilo osudy ľudí, s ktorými vás výstava zoznámi. Na tieto príbehy nesmieme zabúdať, aby minulosť nemohol nik spochybniť.

Výstava putuje po slovenských mestách. V Trenčíne na Štúrovom námestí ju nájdete do 31. októbra 2021. Zrealizovaná bola s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!