Výsledky testovaných obyvateľov Kasárenskej ulice sú negatívne

15. 10. 2020

Približne 70 obyvatelia areálu s unimobunkami na Kasárenskej ulici, ktorí sa 10. októbra 2020 ocitli v nariadenej karanténe, majú s výnimkou jednej osoby negatívny test na prítomnosť vírusu, spôsobujúceho ochorenie COVID-19. V karanténe zostávajú do 20. októbra.   

Informovala o tom vo štvrtok 15. októbra 2020 riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmila Bučková.

„Testovanie bolo uskutočnené včera 14. 10. v dopoludňajších hodinách za asistencie armády. Odbery boli spracované v našom laboratóriu RUVZ Trenčín a vo večerných hodinách sa už obyvatelia dozvedeli o negatívnych výsledkoch,“ povedala Ľ. Bučková s tým, že jeden pozitívny test zaznamenali u obyvateľky, ktorá už pred tým bola pozitívna. Ju čaká ešte opakované testovanie ako aj osobu, s ktorou žije v spoločnej domácnosti.

Napriek negatívnym testom ľudia na Kasárenskej musia zostať v karanténe do 20. októbra 2020. Karanténa bude ukončená vo večerných hodinách v pondelok 19. októbra.

Podľa Ľ. Bučkovej výsledky testovania nasvedčujú, že nariadenie karantény v areáli s unimobunkami bolo správnym krokom. „Pozitívna osoba mala pomerne silnú nálož vírusu, preto sme sa obávali, aby sa pri stretnutí či malom nedopatrení vírus nerozšíril. Vieme, že títo obyvatelia sú až nadmerne družní. Musel byť preto nastavený prísny režim na to, aby sa rodiny medzi sebou nestretávali. Keby sme neurobili tento krok, počet prípadov by tam bol určite vyšší,“ povedala riaditeľka RÚVZ v Trenčíne.

Spokojný s výsledkami je aj primátor mesta Richard Rybníček. „Našou úlohou je chrániť nielen zdravie ľudí na Kasárenskej, ale aj zdravie obyvateľov celého mesta. Nemôžeme dovoliť, aby sa vytvárali ohniská, ktoré sa potom môžu nekontrolovateľne šíriť po celom meste. Stojím za každým jedným rozhodnutím, ktoré bolo urobené.

Za hrdinu týchto dní považujem Patrika Čecha, nášho kolegu, terénneho pracovníka, ktorý od prvej chvíle, ako sa táto ulica dostala do karantény, spolupracoval so všetkými obyvateľmi, zásoboval ich nevyhnutnými vecami, jedlom, tekutinami a hygienickými potrebami.  

Rád by som odkázal všetkým ľuďom, ktorí nás v tejto súvislosti obviňovali z rasizmu v Trenčíne, že veľmi dobre poznáme obyvateľov na tejto ulici, veľmi dobre poznáme toto mesto, situáciu máme plne pod kontrolou. Bol by som veľmi rád, keby sme sa v tejto dobe všetci správali zodpovedne, my sa zodpovedne správame,“ povedal R. Rybníček.

Slová primátora potvrdil aj terénny pracovník Mestskej polície Trenčín Patrik Čech, ktorý je s ľuďmi v karanténe v každodennom kontakte. „Dokonca ľudia z Kasárenskej mi hovorili, že ich to veľmi mrzí a trápi, že na facebooku boli uvádzané informácie, ktoré sa nezakladali na pravde. Naozaj sme sa snažili uspokojovať potreby, ktoré nám oni hlásili a každému jednému vyhovieť. Situácia bola veľmi pokojná, ľudia spolupracovali, nezaznamenali sme žiadne konflikty a dokonca boli medzi sebou aj solidárni. Žiaľ, počasie nám neprialo, ale všetko sme zvládli a verím, že úspešne zvládneme až do toho utorka.“

Pri dohliadaní nad dodržiavaním karanténnych opatrení spolupracuje trenčianska Mestská polícia s Policajným zborom SR. „Dnes (15. 10.) sa nám podarilo zabezpečiť cez občianske združenie Misia lásky pestré množstvo potravín od ovocia cez zeleninu, konzervy, cestoviny až po cukor či čaj a distribuovať ho obyvateľom,“ doplnil informácie náčelník MsP Peter Sedláček.

V spolupráci s RUVZ bola pre obyvateľov zabezpečená pošta, platenie faktúr či výber dávok tak, aby nemuseli ísť mimo karantény.

Vo Fakultnej nemocnici Trenčín sú traja pacienti na pľúcnej ventilácii

Trenčianska nemocnica je aktuálne pripravená na zvládnutie pandemickej situácie. „Reprofilizovali sme nemocnicu už 25. septembra na súčasných 100 aktívnych lôžok pre COVID pozitívnych pacientov,“ informoval riaditeľ nemocnice Tomáš Janík.  „Momentálna ich obsadenosť je 42 lôžok, máme pripravené aj ARO 8 lôžkami, z ktorých sú aktuálne obsadené piatimi pacientmi, traja sú na umelej pľúcnej ventilácii.“ Čo sa týka vývoja pandémie medzi zamestnancami nemocnice, momentálne evidujú 24 zamestnancov pozitívnych na COVID-19, všetci sú v domácom liečení.

Chorobnosť na COVID-19 sa podľa ďalších informácií RUVZ v okrese Trenčín zvyšuje. „Máme tu niekoľko ohnísk, aj v okrese Trenčín, aj teraz priamo v Trenčíne, všetky sú pod kontrolou. Čo sa týka počtu aktívnych prípadov k dnešnému dňu je v meste 55, v rámci okresu Trenčín je to 250 prípadov. Treba očakávať, že pokiaľ nebudeme dodržiavať stanovené opatrenia, ten počet sa bude navyšovať, lebo každý nový prípad má svoje kontakty,“ pripomína riaditeľka RUVZ Ľ. Bučková. Ďalej dodáva, že zoznam osôb v karanténe RUVZ odovzdáva štátnej polícii, ktorá ľudí v karanténe môže skontrolovať.

„Niekedy sa stane, že začneme aj priestupkové konanie voči niekomu, kto toto nedodržuje,“ hovorí s tým, že v kontrolách budú pokračovať.  

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!