Vnútroblok Pádivec čaká zmena, práce sa začínajú

15. 3. 2023

V tomto týždni sme odovzdali celý priestor, ktorý podstúpi revitalizáciu, zhotoviteľovi stavebných prác. Tie by mali začať už v najbližších dňoch.

Pôjde o radikálnu obnovu celého územia. Prestavba významnou mierou podporí zelenú infraštruktúru a posilní komunitné spolužitie. Pribudne tu množstvo herných i športových prvkov a mobiliáru.

Snahou je redukovať nepotrebné spevnené plochy na úkor zelene a sústrediť jednotlivé aktivity do samostatných, plne vybavených funkčných zón. Vymeníme a doplníme tu parkový mobiliár, obnovíme povrchy komunikácií, samozrejmosťou budú bezbariérové prístupy, či rekonštrukcia osvetlenia. V území sa budú integrovať prvky zelenej a sivej infraštruktúry pre trvalo udržateľné hospodárenie so zrážkovými vodami.

Hodnota celej mestskej investičnej akcie, na ktorú Trenčín získal nenávratný finančný príspevok z Európskej únie, je 900 tisíc eur s DPH. Stavebné práce za vyše 286 tisíc eur zrealizuje trenčianska spoločnosť TOP METAL, za 444 tisíc eur dodá a namontuje herné prvky a prvky drobnej architektúry spoločnosť Intersystem EU z Bytče a napokon o sadovnícke úpravy v hodnote takmer 172 tisíc eur sa postará green project z Trenčína.

Ukončenie všetkých prác sa predpokladá do konca októbra 2023. 

Šesť zón ponúkne pre každého niečo

Vnútroblok bude rozdelený na 6 hlavných zón tak, aby si tu každá veková skupina obyvateľov našla svoj priestor:

  • Záhradka
  • Voda
  • Pre najmenších
  • Zvuk
  • Adrenalin
  • Teen zóna

A nad všetkým týmto stojí hlavná myšlienka „HMYZ“, ktorá bude pretavená do tvarov spevnených plôch, herných prvkov, mobiliáru, osvetlenia i zelene. Najmenší si tu nájdu bezpečné miesto na hru v piesku. Deti poteší aj obľúbená hojdačka hniezdo, či netradičný herný prvok húsenica. Pre priľahlé materské škôlky ponúkneme vonkajšiu učebňu s tzv. úlikovým sedením a plošinou z dreva.

Zvuk bude spojený s miestom v existujúcej terénnej zníženine. Osem zvukových vankúšov bude odkazovať na významného slovenského hudobného skladateľa Karola Pádivého a jeho dielo “Na Ihrisku”. Nad terénnou zníženinou – jamou – umiestnime oblúkovú konštrukciu pre popínavé rastliny, ktoré časom zakryjú pohľad zvedavcov z okolitých obytných domov. Oblúková konštrukcia bude pripomínať chrbát hmyzu a lampy jeho tykadlá.

Adrenalín bude zónou pre veľkých a dospelých. Hojdačka včelia kráľovná bude síce veľmi jednoduchý prvok, no prinesie množstvo zábavy. Parkour je miesto, ktoré bolo vytvorené v spolupráci s trenčianskymi parkouristami – Born to Trick. A kto vyhladne, môže sa najesť vysadených čučoriedok a liesok. Prípadne si niečo priniesť zo sebou a grilovať na otočnom grile.

Teen zóna bude prírodnou zónou s výhľadom na hrádzu Váhu a kostol v Skalke nad Váhom. Extra veľká hojdačka pre veľkých a dospelých poskytne krásny výhľad aj na tamojšiu starú vŕbu. A zrejme mnohých poteší aj otočný altánok alebo hojdacia sieť.

Stromy, kry, kvety…

Všetky rastliny v rámci sadovníckych úprav sú starostlivo vybrané aj s ohľadom na zmenu klimatických podmienok. Premenlivosť, odolnosť voči náročným mestským podmienkam, lákavosť pre včely a motýle – to budú ich hlavné prednosti. Vo vnútrobloku Pádivec vysadíme 37 stromov, 62 viackmenných kríkov, 155 krov, 6 popínavých rastlín, vyše 43 800 trvaliek a 1 060 cibuľovín. Trávnik sa bude zelenať na 4 102 m2. Samozrejmosťou bude zavlažovací systém.

Nové osvetlenie a mobiliár

Vo vnútrobloku zrekonštruujeme aj verejné osvetlenie. Doplníme tu 2 svetelné zdroje nad oblúkovou konštrukciou v zóne Zvuk a 6 reflektorov, ktoré podsvietia tieniacu perforovanú plachtu nad hojdačkou „včelia kráľovná“. Priestor doplníme cyklostojanmi, odpadkovými košmi, otočným grilom, stoličkami, kreslami, detskými stoličkami, stolmi a fontánou na pitie a umývanie rúk.

Ihrisko nebude oplotené. Navrhnutý kamerový systém zaistí jeho bezpečnosť, ochranu proti vandalizmu a prípadné nevhodné správanie niektorých majiteľov domácich zvierat. Jedinou zábranou bude asi 19 metrov dlhá bariéra od Opatovskej ulice. Ochranné oplotenie budú mať ale všetky novovysadené záhony krov, trvaliek, stromov aj viackmenných krov. Hmyzie domčeky, domčeky pre ježkov, vtáčie búdky, vtáčie hniezda a kŕmidlo pre veveričky môžu ľudia využiť na prikrmovanie zvieratiek.

O schválení nenávratného finančného príspevku na tento projekt rozhodlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky ako riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!