VIDEO: Sľuby sa zmenili v realitu, začína sa stavať nový most

9. 9. 2011

V piatok 9. septembra poklopali základný kameň nového cestného mosta v Trenčíne. Investorom stavby v hodnote 40 miliónov eur je Slovenská správa ciest (SSC). Po rokoch sľubov a prísľubov sa tak most naozaj začína stavať. Jeho dokončenie je naplánované na apríl 2014.


 


Základný kameň mosta požehnal trenčiansky dekan Milan Kupčík. Následne ho slávnostne poklopali podpredseda vlády a minister dopravy výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ, riaditeľ SSC Pavol Pavlásek, zástupca zhotoviteľa z konzorcia Zipp-Strabag Juraj Hirner a primátor Trenčína Richard Rybníček.


Trenčín trpí tým, že v súčasnosti ma jediný cestný most cez rieku Váh. „Keď sa zvolí transparentná verejná súťaž, dá sa ušetriť. Vo februári sme si dali slovo a som rád, že tu dnes stojíme. Trenčín má medzi krajskými mestami jednu z najhorších dopravných situácii. Verím, že v roku 2014 sa bude v meste spievať na trenčianskych mostoch fialočka rastie,“ uviedol na mieste budúceho mosta Figeľ.


Primátor Rybníček povedal, že ide o historickú chvíľu pre Trenčanov. „Čakáme veľmi dlho, okolo začiatku výstavby bolo veľa problémov a množstvo sľubov. Snáď už nikto neveril, že sa to podarí. My sme zvolili inú cestu. Netreba nič sľubovať, treba pracovať a teraz sme tu,“ neskrýval radosť Rybníček, ktorý verí, že výstavba nie je koncom, ale začiatkom výstavby pre mesto potrebného  juhovýchodného obchvatu mesta.


Pavlásek spomenul, že mesto hospodársky rastie, ale pozabudlo sa v ňom na riešenie dopravy. Proces plánovania výstavby nového mosta začal už pred trinástimi rokmi. „Nový most výrazne rieši problém s dopravou v meste,“ povedal. Celá stavba má 2,8 kilometra, z toho samotný most bude mať 540 metrov.


Nový cestný most má stáť približne dva kilometre južne od súčasného. Stane sa aj diaľničným privádzačom na najväčšie trenčianske sídlisko Juh, povedie do rozširujúcej sa nákupnej zóny na výpadovke smerom na Prievidzu alebo Brno. Most je zároveň prvou etapou juhovýchodného obchvatu mesta. Ten má viesť poza lesopark Brezina, ktorý spolu s Váhom delí mesto na tri časti.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!