Videli sme 20 dní v Mariupole, bolelo to

17. 9. 2024

KKC Hviezda v spolupráci s Veľvyslanectvom Ukrajiny na Slovensku uviedli v pondelok 16. septembra 2024 oscarový dokument 20 dní v Mariupole. Po jeho skončení zostali diváci v tichosti a so slzami v očiach sedieť. Potrebovali čas spracovať silné emócie a bezmocnosť pri hľadaní odpovede na otázku – prečo?

Emotívna snímka ukrajinského novinára Mstyslava Chernova zaznamenáva vojnu na Ukrajine bez akýchkoľvek škrupúľ. Trenčín bol po Banskej Bystrici a Bratislave tretím slovenským mestom, ktoré získalo práva, na premietanie pravdy o hrôzach v Mariupole. Je to jeden z najsilnejších obrazov ruskej invázie a je silným svedectvom o odvahe novinárov a utrpení civilistov.

Film je založený na osobných záberoch režiséra, ktorý dokumentoval vojnu na Ukrajine pre spravodajskú agentúru The Associated Press. Kým ostatní novinári odišli, on so svojim tímom zostal. A tak sme videli autentický a surový pohľad na hrôzy vojny. Film získal Oscara za najlepší dokument minulého roka. Jeho pozeranie bolelo.

Pred jeho premietnutím povedal primátor Trenčína Richard Rybníček, že tá snímka nemala nikdy vzniknúť, nikdy sa nemalo stať to, čo Ukrajina zažíva už vyše 2,5 roka. „Trenčín je od začiatku na strane Ukrajiny, od začiatku pomáhame ľuďom, ktorí ušli pred vojnou, opustili svoje domovy a našli dočasný domov a bezpečie v našom meste. V Trenčíne dnes žije okolo tisícky Ukrajincov, žien, mužov, detí. Verím, že príde deň, kedy sa budú môcť vrátiť do slobodnej Ukrajiny.“

Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran videl film 20 dní v Mariupole druhýkrát a tiež sa mu naň nepozeralo ľahko. „Pri pozeraní filmu moje spomienky z prvého dňa tejto ozbrojenej agresie ožili. Ja som neveril, že sa to stane. Mal som pocit, že sa niečo udeje, ale bol som presvedčený, že to niečo sa bude odohrávať najmä na východe Ukrajiny, časť ktorej už bola obsadená v roku 2014. To, že to bude celoplošná invázia, proti celému štátu, obrovskému štátu, skoro najväčšiemu v Európe, ktorý má takmer 43 miliónov obyvateľov, to bolo šokujúce. Vnímam to veľmi ťažko. Keď začala táto vojna, tie prvé minúty a hodiny, mám v hlave doteraz. Bol som v Kyjeve a tie emócie, čo som zažil, to je už na celý život. Keď sa zobudíš pred piatou ráno po výbuchu za oknom, vezmeš si do rúk telefón, prečítaš si správy a zobudíš ženu so slovami, že začala vojna. A keď sa v susednej izbe zobudí Tvoj syn, príde za Tebou a spýta sa, čo sa deje, Ty mu musíš povedať pravdu.“ 

Ukrajinskí vojaci v Mariupole takmer tri mesiace odolávali útokom zo strany Ruska. Ich statočnosť je symbolom obrovskej vôle žiť, bojovať za svoj národ. „Táto vojna nie je len o Kryme a ani o východe Ukrajiny. Rusi chcú zničiť ukrajinský národ a Ukrajinu vymazať z politickej mapy. Keby sme nezačali bojovať, keby sa nám nepodarilo presvedčiť medzinárodnú spoločnosť na našu podporu, ten Mariupol, ktorý sme videli na konci filmu, ten by bol v každom ukrajinskom meste, vrátane Užhorodu na západe Ukrajiny,“ upozornil veľvyslanec M. Kastran.

Na Slovensku, ale nielen tu, je spoločnosť rozdelená aj v názore na vojnu na Ukrajine. Možno aj premietaním takých autentických dokumentov ako 20 dní v Mariupole pomôže vidieť a poznať pravdu. „Ja si myslím, že skoro každý vie, ako to je. Všetci chceme mier a chceme ho čo najrýchlejšie, ale akokoľvek kontroverzne to znie, aby sme ho dosiahli, potrebujeme zbrane. Žiadne rokovanie za stolom s Rusmi s tými podmienkami, ktoré dávajú, nás neprivedú k mieru. To by bola proste len kapitulácia Ukrajiny. Jediná možnosť zastaviť tú agresiu je, prinútiť Rusko aby vyviedli svoje vojenské jednotky z Ukrajiny,“ povedal na záver nášho rozhovoru Myroslav Kastran.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!