Bezpečnosť cestnej premávky ide ruka v ruke s inováciami. Tie sa zameriavajú na vzťah človek, vozidlo, životné prostredie. Predné brzdové svetlo je slovenským inovatívnym automobilovým produktom, ktorý zachraňuje ľudské životy. Od 22. septembra ho budú testovať aj v Trenčíne.
Prvé nápady sa objavili už v 90-tych rokoch minulého storočia. Nikto však túto koncepciu nespracoval do podoby, do akej ju dotvorila spoločnosť Lumaco Innovations AG. Predné brzdové svetlo má potenciál významne prispieť k naplneniu plánu Európskej únie znížiť do roku 2030 počet úmrtí v dôsledku dopravných nehôd a počet vážnych zranení o polovicu.
O čo ide?
Predné brzdové svetlo je zariadenie, ktoré je možné jednoducho nainštalovať na autá. Je to LEDkový pásik zelenej farby na prednej časti vozidla, ktorý sa aktivuje/rozsvieti pri stlačení brzdy tak, ako zadné brzdové (červené) svetlo. Najväčším prínosom je, že informáciu o spomaľovaní auta dostanú účastníci premávky aj spredu vozidla. Vďaka tomuto signálu zelenej farby sa budú cítiť bezpečnejšie najmä chodci pri prechádzaní cez priechod pre chodcov, ale aj cyklisti a vodiči idúci oproti. Zvýšenie bezpečnosti sa týka aj vodiča auta s predným brzdovým svetlom, napríklad pri jazde v noci, či pre sanitky, hasičov, zásahové policajné autá a pod.
Cieľom je zaviesť predné brzdové svetlo najskôr ako dobrovoľný prvok, následne ako súčasť povinnej výbavy áut. Po laboratórnych štúdiách, výskumoch a odborných technických analýzach prichádza na rad test v reálnej premávke. Je to požiadavka Európskeho parlamentu a Európskej komisie, aby schvaľovací proces legislatívne postúpil.
Zelená farba sa na motorových vozidlách zatiaľ nepoužíva, ale ponúka výhodu rýchlej identifikácie signálu. Podporovaná je aj aj dopravnými psychológmi.
Veľký test v našom kraji
V septembri 2022 sa zaháji projekt testovania predného brzdového svetla v reálnej premávke v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ťažiskom budú mestá Trenčín, Partizánske a Prievidza. Od 22.9.2022 bude v našom kraji skúšobne vybavených predným brzdovým svetlom asi 2 500 áut. Uvidíme ich na autobusoch mestskej dopravy, na zásobovacích vozidlách, na autách zabezpečujúcich odvoz odpadu, na taxíkoch, kamiónoch, ale aj na ostatných osobných vozidlách. Testovanie bude trvať asi 9 mesiacov.
Vedecko-výskumnú časť zabezpečí Žilinská univerzita, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov v Žiline a Bonnský inštitút pre právo a dopravnú psychológiu v Bonne. Oficiálnu záštitu prevzalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Zo záverov tohto rozsiahleho testu vzniknú vedecké analýzy, s ktorými bude najskôr oboznámené ministerstvo dopravy. Pôjde o podklady na schválenie používania predného brzdového svetla na národnej úrovni a po ich vyhodnotení európskymi inštitúciami by mohlo byť schválené jeho používanie v rámci celej Európskej únie.