Vandali škodia sami sebe i všetkým Trenčanom

14. 10. 2013

Schody na sídlisku Juh začalo mesto po rokoch opravovať. S použitím novej technológie mali vydržať dlhý čas. Nepodarilo sa. Niekto ich úmyselne poškodil.


Aj takto vyzerá deň primátora Trenčína. Príde do práce a pri čítaní mailov nájde kritiku od občana, ktorý ho vyzýva, aby okamžite niečo urobil s poškodenými schodmi na Juhu. Po zvolaní porady zistí, že schody medzi ulicami J. Halašu a Novomeského nad potravinami sú deň po rekonštrukcii rozkopané a vážne poškodené. Navyše na všetkých ostatných práve zrekonštruovaných schodoch nechal niekto svoju „stopu slávy“. „Vtedy si uvedomím, že si život v meste znepríjemňujeme sami sebe,“ hovorí s rozhorčením Richard Rybníček. „Mám pocit, že si prestávame vážiť veci a naschvál si ubližujeme. Som si vedomý, že je to vizitka iba pár jednotlivcov. Mrzí ma, že dokážu znevážiť to, čo nás stálo nemálo úsilia, odpracovaných hodín aj množstvo peňazí.“


Nevychovanosť vidno aj na Brezine


Rekonštrukcia najviac frekventovaných schodísk na Juhu vyjde mesto na približne 40 tisíc eur. Použitý bol vodeodpudivý materiál, aby spĺňali všetky bezpečnostné kritériá. Opravené mali byť do polovice októbra. S ich poškodením však mesto nepočítalo. Ďalším príkladom vrcholnej neúcty k miestam, ktoré majú slúžiť všetkým, je priestor od bývalého letného kina smerom na Brezinu. Stačí jeden víkend po jeho uprataní a znova sa podobá viac na skládku odpadu ako na oddychovú zónu. Trenčínu pritom Brezinu ako unikátne zelené srdce závidia mnohé mestá.Občania pomáhajú, vandali ničia


Chodník k Farskému kostolu pomáhali čistiť študenti Piaristického gymnázia J. Braneckého, pričom odpadkami za pár hodín naplnili 15 vriec. V auguste priestor vyčistili VPP pracovníci. Tridsať vriec vyzbierali počas ostatného víkendu na tomto vstupe na Brezinu aj deti z trenčianskych detských domovov. Situácia sa však neustále opakuje. Znečistenie prináša so sebou aj hrozbu nebezpečenstva. „Napísal nám pán, ktorý si bol na Brezine zabehať, že sa mu do podrážok zapichovali črepiny z fliaš,“ hovorí Róbert Buchel z mestského hospodárstva, ktoré má Brezinu v starostlivosti. „Vyzerá to, že sa môžeme snažiť koľko chceme, naša práca je po niekoľkých dňoch neviditeľná. Mrzí nás to, lebo svoje úlohy máme aj na ostatnom území mesta.“


Trenčín v tom nie je sám


V Snine v septembri vandali zničili nové detské ihrisko už po niekoľkých dňoch. Opravia ho z mestských zdrojov. V Podolí v novomestskom okrese poškodili za noc úplne novú fasádu školy. Sponzor ponúkol 100 eur tomu, kto pomôže výtržníkov vypátrať. V ďalší večer boli vandali s pomocou občanov odhalení. Škodu nahradia ich rodičia.


Fotopasce nemôžu byť všade


Kamery pomohli v dolapení výtržníkov, ktorí v Trenčíne krátko po otvorení podchodu pri hoteli Elizabeth poškodili výťah. Mestu spôsobili škodu približne 4 tisíc eur. Mali iba 16 rokov. Ľuďom odkázaným na výťah znemožnili na celé tri mesiace prechod zo Sihote do centra a naopak. Všade však kamery mesto nainštalovať nemôže. V prípade čerstvo opravených schodísk na sídlisku Juh by takéto niečo stálo nemalý finančný balík.


Za nevychovanosť zaplatíme všetci


Pomôcť by mohla väčšia všímavosť samotných obyvateľov. „Chcel by som požiadať ľudí, aby si viac všímali svoje okolie. Poprosiť ich o súčinnosť, aby upozornili na nespratníkov. V prípade, že zistia úmyselné poškodzovanie, aby okamžite kontaktovali mestskú alebo štátnu políciu.


Tak ako pokazený výťah, mesto opraví aj poškodené schody, opäť a znova vyčistí bývalé letné kino od smetí. Potrebné peniaze na to budeme musieť nájsť,“ dodáva primátor. Z mestskej pokladne sa tak odčerpajú ďalšie prostriedky. Za nevychovanosť vandalov zaplatia všetci obyvatelia mesta. Za tie peniaze by mohlo kúpiť alebo vybudovať niečo nové.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!