V nedeľu sa začína Trenčianska hudobná jeseň 2018

12. 10. 2018

Festival ponúkne počas najbližších piatich nedeľných večerov koncerty vážnej hudby. Hneď prvý festivalový večer (14.10.) prinesie i svetovú premiéru.

Keď sa v roku 1977 prvýkrát v Trenčíne objavil plagát s názvom Trenčianska hudobná jar, asi nik nepredpokladal, že sa koncerty vážnej hudby s týmto názvom a neskôr aj s názvom Trenčianska hudobná jeseň budú v našom meste organizovať ešte v roku 2018. Ako spomína ich organizátor Vlado Kulíšek, prvé festivaly sa uskutočnili v čase, keď Trenčín bol súčasťou Československa.

Storočnicu od založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov si pripomenie aj Trenčianska hudobná jeseň 2018. Na každom z piatich koncertov zaznie minimálne jedno dielo českého a slovenského autora. Festival otvorí už túto nedeľu 14. októbra o 18.00 h v Koncertnej sále ZUŠ K. Pádivého gitarový recitál Karola Matejčíka s klavírnym sprievodom Karin Remencovej. Práve tu a v tento deň zaznie aj svetová premiéra skladby slovenského autora Jevgenija Iršaja – Soundsessive. Na ďalších koncertoch festival uvedie spoluprácu špičkového sláčikového zoskupenia Muchovo kvarteto a jedného z najlepších slovenských klaviristov – Trenčana Františka Perglera, v deň výročia založenia republiky dva spriatelené súbory – domáci Komorný orchester Mesta Trenčín a Komorní orchestr Iši Krejčího z Olomouca. V novembri zavíta do Trenčína sólistka Opery SND Denisa Šlepkovská a komorný orchester Capella Istropolitana. Trenčianska hudobná jeseň sa uskutoční opäť aj s podporou Mesta Trenčín.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!