Už ste darovali hlinený dukát?

25. 5. 2023

Od marca do mája využili ľudia v núdzi 344 Trenčianskych hlinených dukátov, ktoré premenili na 77 prenocovaní v mestskej nocľahárni a za 267 dukátov si v spolupracujúcich podnikoch kúpili jedlo.

Symbolické platidlo Trenčiansky hlinený dukát má hodnotu 1 euro. Kúpiť sa dá v automatoch na Námestí sv. Anny, na Sládkovičovej ulici a na Ulici 1. mája, tiež aj prostredníctvom pokladničiek v Centre pre rodinu na Farskej ulici, vo Farskom kostole na Mariánskom námestí alebo v Reštaurácii u Janky na Palackého ulici.

S pomocou hladnému človeku, ktorý vás na ulici osloví, už nemusíme váhať. Obáv, že by mohol byť dar použitý napríklad na alkohol, nás zbaví práve hlinený dukát.

Jedlo je za dukáty od začiatku projektu dostupné v Kebabizni na Sládkovičovej ulici, v blízkosti železničnej stanice v stánku Fast Food Expres, v Reštaurácii u Janky na Palackého ulici a v pekárstve TimiPek na Braneckého ulici,“ hovorí Patrik Čech, vedúci Útvaru sociálnych vecí MsÚ v Trenčíne a iniciátor zavedenia projektu v našom meste.

„Teší nás, že sa pridávajú ďalšie prevádzky. K novým partnerom patria Pizza u Eda v Priore a Vegánsky Gazda na Palackého ulici,“ hovorí Mária Machová z Centra pre rodinu Trenčín, ktoré sa stará o komunikáciu s podnikmi a tiež o bezproblémové fungovanie automatov.

Projekt v Trenčíne realizuje mesto v spolupráci s Diecéznou charitou Nitra a Centrom pre rodinu Trenčín.

„Silnou stránkou projektu je nielen výmena symbolického platidla za jedlo alebo praktické služby,“ hovorí P. Čech. „Je aj v osobnom kontakte so sociálnym pracovníkom, ktorý núdznemu človeku pomáha pri riešení jeho nepriaznivej životnej situácie.“

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!