Uvedú divadelnú hru o Silvestrovi Krčmérym

13. 11. 2017

V stredu 15. novembra o 18.00 hodine uvedie Slovenské národné divadlo v kine Hviezda hru Nepolepšený svätec. Vstup je zdarma. Divadelné predstavenie sa koná v rámci Spomienky na 17. november 1989.


Autorom hry o katolíckom disidentovi a lekárovi Silvestrovi Krčmérym je Ľubomír Feldek. Práve v Trenčíne bol Silvester Krčméry v roku 1954 Vojenským súdom odsúdený za vlastizradu na 14 rokov väzenia.


V Trenčíne predniesol i svoju veľkú obhajobnú reč, v ktorej nič zo svojej činnosti nepoprel:


 „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc. Kto však má v rukách moc, ten si myslí, že môže pravdu potlačiť. Zabiť. Alebo i ukrižovať. Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych.“ 


Hra Nepolepšený svätec alebo Vy máte v rukách moc, my pravdu sa sústreďuje na mravné posolstvo jeho života vo väzení, kde ho nedokázali zlomiť ani najbrutálnejšími metódami vtedajšej ŠTB.


Jeho živá viera mu pomohla prekonať dnes až takmer neuveriteľné spôsoby mučenia, ktoré mali za cieľ priviesť ho k „polepšeniu“, teda k popretiu jeho viery a súhlasu s mocenskými princípmi vládnutia komunistickej diktatúry. Silvester Krčméry sa však „nepolepšil“, prejavil obrovskú vnútornú silu, obstál aj v najťažších skúškach a zamietol všetky rozhodnutia súdov, na základe ktorých by mohol byť prepustený, ak by priznal aspoň čiastočne svoju vinu, pretože žiadnu necítil.


Hra sa odohráva v dvoch časových rovinách – v deväťdesiatych rokoch v jeho ordinácii, kde ho navštívi jeho bývalý vyšetrovateľ a v päťdesiatych rokoch na rôznych miestach jeho vyšetrovania a väznenia. Nevyhnutnosť pokánia a povznášajúca sila odpustenia sú nepatetickou hĺbkovou témou hry a jej odkazom aj pre súčasnosť.


V hlavných úlohách sa predstavia Richard Autner a Matej Marušin. Autor scény a kostýmov, pesničkár Peter Janků zahrá svoje piesne v Trenčíne 17. novembra o 17.00 v Kaplnke sv. Anny.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!