Úrad pre verejné obstarávanie zrušil tender na nový most v Trenčíne

14. 5. 2010

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil zrušiť tender na výstavbu nového cestného mosta v Trenčíne. Slovenská správa ciest podľa úradu porušila v súťaži zákony o verejnom obstarávaní a nedostatky musí odstrániť.


Úrad okrem iných porušení zákona o verejnom obstarávaní zistil, že kontrolovaný neoprávnene požadoval potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú podnikateľom a požadoval rozdielne požiadavky a uvádzal rozdielne informácie v oznámení publikačného úradu a oznámení úradu,” uviedla hovorkyňa ÚVO Helena Fialová.


Podľa hovorcu ministerstva dopravy Stanislava Jurikoviča spôsobí zrušenie tendra štvormesačný až polročný sklz vo výstavbe mosta. Tri štvrtiny ceny mosta má zaplatiť Európska únia, ktorá podľa hovorcu už predbežne financovanie výstavby odobrila.


V Trenčíne vedie cez Váh jediný cestný most, čo výrazne komplikuje dopravu. Pre Trenčanov rozhodnutie úradu znamená, že výstavba dlho očakávaného druhého mosta sa opäť oddiali. Politici pritom začiatok jeho výstavby sľubujú už od jesene 2006. Aby sa proces urýchlil, projektovú dokumentáciu za viac ako poldruha milióna eur platilo mesto, aj keď nie je investorom stavby a stavebné povolenie je vydané už dva roky.


Trenčianska samospráva po rozhovore so zástupcami ministerstva aj Úradu pre verejné obstarávanie bola informovaná, že procesné chyby je možné rýchlo odstrániť a čoskoro sa vyhlási nová súťaž. “Dôležitou správou je, že samotná projektová dokumentácia, ktorú vypracovalo mesto na svoje náklady je v poriadku. To znamená, že projekt ako taký nie je zrušený, zostáva i naďalej v schválenom zásobníku projektov vlády pre čerpanie z eurofondov,” zdôraznil primátor Branislav Celler.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!