Umelá tráva s dvomi hviezdičkami

25. 7. 2005

          Kongres UEFA schválil v apríli v estónskom Talline možnosť hrať od sezóny 2005–2006 majstrovské, medzinárodné a pohárové stretnutia vo futbale na umelej tráve. Tak vznikla myšlienka zrealizovať projekt s umelou trávou v Trenčíne priamo na mestskom štadióne.


          Je to pilotný projekt nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. „Sme si vedomí určitého rizika, no na druhej strane odbremeníme sa od problémov, ktoré nás sprevádzali počas celej sezóny, ale hlavne v zimnom období, pri údržbe hracej plochy,“ povedal pri začatí stavebných prác generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček. „Vidím v tom veľké plus aj preto, že hrať tu budú aj mládežnícke družstvá. Navyše, je to prvá časť realizácie prestavby futbalového štadióna.“


          Pre klub to prinesie zlepšenie tréningových podmienok, stabilitu kvality hracej plochy a ušetrenie finančných prostriedkov na pravidelnú trávy údržby, nevyhnutnú minimálne štyrikrát do roka, ktorá odčerpávala nemalé množstvo financií.


          Podľa stanovených podmienok FIFA a UEFA umelý trávnik bude spĺňať parametre rebríčka FIFA s dvomi hviezdičkami, čo je to najvyššie hodnotenie, aké môže z hľadiska kvality byť. „Po samotnej realizácii príde do Trenčína technická komisia UEFA, testovať požadované parametre priamo na hracej ploche. Veríme, že nám udelí certifikát, ktorý oprávňuje odohrať domáce i medzinárodné zápasy,“ neskrýva optimizmus R. Rybníček. Tešiť sa môžu aj trenčianski fanúšikovia, trávnik bude dvojfarebný a vizuálne zlepší prostredie štadióna. Futbalisti AS sa dušujú, že aj ich výkony.


          Generálny manažér je presvedčený, že premiérový zápas na novom trávniku sa odohrá  17. septembra. Podľa rozpisu našej najvyššej futbalovej súťaže má Trenčín privítať na svojej pôde MFK Ružomberok. Na slávnostnom otvorení novej hracej plochy nebudú chýbať ani predstavitelia Mesta Trenčín, ktoré je ako majiteľ štadióna investorom celej akcie.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!