Turné NIE RAKOVINE bude mať zastávku v Trenčíne

16. 9. 2021

V najbližšiu sobotu, 18. septembra 2021, od 11-tej do 17 hodiny nájdete v OC Laugaricio v Trenčíne obrovské nafukovacie makety hrubého čreva a pľúc, model ženskej hrude a nadrozmernú motýlicu symbolizujúcu boj proti rakovine krčka maternice a prevenciu HPV vírusu. K stánku bude ľudí pozývať osobne aj ambasádor kampane a pacientskeho združenia NIE RAKOVINE televízny moderátor Patrik Herman.

Maketou hrubého čreva môžete prejsť ako tunelom, v ktorom nájdete vizuálne aj obrázkovo znázornené jednotlivé štádiá ochorenia. Počas krátkeho výkladu vám dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov ozrejmia, ako ochrániť seba a svojich blízkych pred vznikom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Každý rok na ňu ochorie 3500 Slovákov, pričom 1800 z nich zomiera. Vo väčšine prípadov ide o odvrátiteľné úmrtia, ktorým by dokázala zabrániť prevencia a včasný záchyt ochorenia v počiatočnom štádiu. 

Na špeciálnom simulátore prsníkov bývalé onkologické pacientky, ktoré prekonali rakovinu prsníkov, názorne učia ženy, ako správne vykonávať samovyšetrenie prsníkov. Edukačná pomôcka v sebe ukrýva nálezy, ktoré je možné nahmatať. Vysvetlia, ktoré z nálezov sú rizikové a mali by viesť k okamžitej návšteve lekára. Tento jednoduchý úkon môže zachrániť život. Na Slovensku úplne zbytočne zomiera na rakovinu prsníka až 300 žien ročne.

Po obvode obrovskej nafukovacej makety pľúc sa nachádzajú reálne fotografie a dôležité informácie osvetľujúce príčiny, vznik, priebeh a dôsledky rakoviny pľúc, ale aj ďalších ochorení pľúcneho aparátu, vrátane COVID-19. Dobrovoľníci sú pripravení návštevníkom vysvetliť, ako rozpoznať príznaky a hlavne, čo robiť, aby sa rakovine a iným ochoreniam pľúc vyhli alebo znížili riziko ochorenia.

Pri stene s motýlicou rozdávajú letáky a vysvetľujú, ako sa chrániť proti rakovine krčka maternice, o možnostiach očkovania a dostupnej prevencie.

Aliancia NIE RAKOVINE poskytuje svoje poradenské služby aj na týchto platformách:

Vzhľadom na popredné umiestnenie Slovenska vo výskyte a úmrtnosti na onkologické ochorenia vo svete, očakávaný prudký nárast novodiagnostikovaných onkologických ochorení v dôsledku odloženej prevencie pre pandémiu a stále nefungujúci program systematickej prevencie a vzdelávania sa organizácia NIE RAKOVINE rozhodla pokračovať vo svojej veľkej osvetovej kampani na podporu prevencie a informovania verejnosti. Na ceste po Slovensku sa preto zastaví aj v Trenčíne.

FOTO: FB NIE RAKOVINE

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!