Triedený zber neplatí mesto, ani občania

12. 4. 2019

Triedený zber neplatia občania zo svojich poplatkov, ani mesto. Financujú ho organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré na počet obyvateľov v zmysle zákona o odpadoch nastavili aj pre Trenčín nejaké počty nádob a vývozné štandardy. Naše mesto dokonca tieto štandardy prekračuje. Vo väčšine prípadov to nie je o nedostatku nádob, nedostatočnej frekvencii vývozov, nedostatku možností na odovzdanie odpadu, ale ukazuje sa, že je to o niečom inom – o nás, o ľuďoch.

Táto fotografia je z nového stojiska polopodzemných kontajnerov v Kubrej. Ale podobné by sme, žiaľ, vedeli zhotoviť i inde, napríklad na Juhu.

V Kubrej bolo koncom minulého roku vybudované nové stojisko s polopodzemnými nádobami. Šlo o investíciu približne v hodnote 20 tisíc eur. Na toto stojisko sa umiestnili: nádoba na plast v objeme 5m³, nádoba na papier v objeme 5m³, nádoba na sklo v objeme 3m³, na tetrapak v objeme 2,4 m³ a na kovy v objeme 2,4 m³. Pôvodne tu boli na každú komoditu len 1 100 litrové nádoby, ktoré zrejme dovtedy stačili.

tabulka vyvozov kubra

Vybudovaním polopodzemných kontajnerov malo poskytnúť nielen väčší objem pre ukladanie odpadu, ale i estetickejší pohľad na úplne iné nádoby. V Kubrej – okrem polopodzemných kontajnerov – je zabezpečený odvoz plastov zo všetkých rodinných domov vrecovým systémom. Napriek tomu sú pri polopodzemných kontajneroch povyhadzované vrecia s plastmi mimo nádobu.  

Lokálne zostali v Kubrej rozmiestnené aj 1100 litrové nádoby na papier a plasty. A v bezprostrednej blízkosti je i zberný dvor, ktorý je otvorený od pondelka do soboty do 17.30 hod. Napriek týmto všetkým možnostiam vzniklo na námestí v Kubrej takéto „smetisko“. A to tu ešte včera bol poriadok. Vývoz plastov i papiera z tohto stojiska bude v utorok 16. 4. 2019.  

Situácia nás prinútila na toto miesto umiestniť fotopascu. Priestor bude monitorovaný a vo veľmi blízkej dobe tu bude umiestnená aj tabuľa s elementárnym upozornením: Stojisko určené len pre triedené odpady! Prosíme, aby ste odpad stláčali a minimalizovali. Šetríte tým životné prostredie a svoje financie. Je zakázané vyhadzovať odpad mimo nádob!!! Priestor môže byť monitorovaný. Možná pokuta až 1500 Eur.

Čo viac môže mesto ešte v tejto veci urobiť? Chceme mať systém bez pravidiel, odvážať neobmedzené množstvá odpadu, sme ochotní platiť niekoľkonásobne vyššie poplatky? Alebo chceme mať tento systém v udržateľných finančných nákladoch s tlakom na to, aby sme množstvá odpadov znižovali, aby sme k ich tvorbe pristupovali zodpovedne, aby sme neplytvali vývozmi a aby sme rešpektovali pravidlá a využívali vytvorené možnosti na ukladanie odpadov?

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!