Trenčín si pripomenul 64 slobodných rokov

15. 4. 2009

Na zelený štvrtok 9. apríla 2009 si mesto Trenčín pri pamätníku na Brezine pietnym aktom pripomenulo 64. výročie svojho oslobodenia spod jarma nemeckého fašizmu. Vence vďaky položili k pamätníku zástupcovia veľvyslanectiev Ruskej federácie, Ukrajiny a Českej republiky, delegácie mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Obvodného úradu v Trenčíne, politických strán a hnutí a spoločenských organizácií.


K prítomným sa prihovorila poslankyňa uvoľnená na výkon funkcie Janka Fabová, ktorá priblížila historické chvíle spred šesťdesiatich štyroch rokov, keď vojská Červenej a rumunskej armády oslobodili ľavú časť mesta Trenčín. Pravá časť mesta bola oslobodená o niekoľko dní neskôr.


Vojnové besnenie znamenalo nielen miliónové škody na štátnych a súkromných objektoch, ale i straty na životoch statočných ľudí, ktorí po neľudskom trýznení našli svoju smrť po streľbe do tyla v masových hroboch na trenčianskej Brezine. Telá zastrelených boli tak zmrzačené a dokatované, že len 43 z celkového počtu 69 osôb sa podarilo identifikovať. Popri Slovákoch boli na Brezine zastrelení i zahraniční účastníci odboja. „Nemali by sme zabúdať, že mier a demokracia sú veľmi krehké. Môžu sa rozbiť, ak sa stretnú tvrdohlaví ľudia. Môžu sa zmeniť na vojnu, ak prestaneme rešpektovať slobodu druhého človeka – ak budeme kohokoľvek podnecovať k násiliu či nevraživosti, ak zabudneme alebo odmietneme históriu písanú vlastnou krvou obetí nacizmu. Posolstvo 10. apríla 1945 je teda dňom, keď vzdávame úctu, tichú spomienku, ale aj súčasné ospravedlnenie všetkým, ktorí verili v nový začiatok a bojovali zaň,“ povedala vo svojom príhovore J. Fabová. 


Na jej slová nadviazal príhovorom aj veterán Slovenského národného povstania plukovník v. v. Ľudovít Kaliský, ktorý na záver pripomenul, že „… treba mať vždy na pamäti, aby sme sa z minulosti poučili, aby táto bola školou prítomnosti a budúcnosti existencie slovenského národa. Musíme rozhodnejšie dbať o zachovanie celistvosti a demokratického charakteru nášho štátu, o slobodu a bezpečnosť našich občanov.“


/jč/


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!