Trenčín sa zapojí do Hodiny Zeme

24. 3. 2011

Mesto Trenčín sa zapája do celosvetovej akcie s názvom Hodina Zeme. V sobotu 26. marca na jednu hodinu, medzi 20:30 a 21:30, zhasne osvetlenie viacerých pamiatok v meste. V tme ostane Farský kostol na Mariánskom námestí, Galéria Bazovského na Palackého ulici, Piaristický kostol a Morový stĺp na Mierovom námestí, Židovská synagóga, ako aj Mestský úrad a Mestská veža.  Prevádzkovateľ verejného osvetlenia, spoločnosť Siemens, vypne aj ilumináciu hradnej skaly. K akcii sa pripojil aj Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý do tmy ponorí Trenčiansky hrad.


Zapojiť sa môžu aj obyvatelia a spoločnosti, keď v sobotu o 20:30 na hodinu zhasnú svetlá vo svojej domácnosti, či firme a pridajú sa tak k miliarde ľudí po celom svete.


Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou.


História Hodiny Zeme sa datuje k 31. marcu 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2 000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Vo svojom treťom roku sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru. Aj úspory energie ukazujú, že stovky miliónov ľudí hlasovalo pre Zem tým, že svoje svetlá vyplo 4159 miest v 88 krajinách vrátane 79 hlavných miest a až 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta. V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu.


Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.


Viac informácií nájdete na oficálnej webovej stránke Hodiny Zeme http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!