Trenčín je členom iniciatívy #bezhejtu

18. 8. 2023

Cieľom iniciatívy #bezhejtu je eliminovať nenávistné prejavy z diskusií na internete. Iniciatívu založili komunikačná agentúra Seesame, ktorá sa špecializuje aj na manažment digitálnej reputácie, a softvérová spoločnosť TrollWall.

Podľa prieskumov používa sociálne siete až 85 % Slovákov, pričom 63 % z nich to robí denne. „V online prostredí trávime toľko času, že chtiac-nechtiac posúva hranice toho, čo považujeme za normálne a akceptovateľné aj v skutočnom svete. Je preto dôležité, čo čítame a ako spolu diskutujeme v online priestore,“ hovorí Dávid Benedig, šéf digitálneho tímu v agentúre Seesame.

Umelá inteligencia softvéru TrollWall posúdila viac ako pol milióna komentárov pod príspevkami zo 428 facebookových profilov v rôznych oblastiach. Pozerala sa pri tom na komentáre napísané v prvej polovici apríla 2023. „Výsledky analýzy ukazujú, že viac ako 15 % všetkých komentárov na Facebooku obsahuje nenávistné prejavy či vulgarizmy, hovorí spoluzakladateľ TrollWall Pavol Bujňák.

Počet členov iniciatívy #bezhejtu, založenej v polovici mája, presiahol za dva mesiace jej fungovania stovku. Potvrdzuje to, že hejt na internete je celospoločenským problémom, ale aj to, že s nenávisťou na sociálnych sieťach chce bojovať čoraz viac aktérov zo všetkých sfér. 

odstranme nenavist z netu

Pravidlá diskusie #bezhejtu na sociálnych sieťach mesta Trenčín, Facebook, Instagram, YouTube:

  • Facebookový, Instagramový a YouTube účet, ktoré spravuje mesto Trenčín prinášajú pravidelné informácie o dianí v krajskom meste. Tieto profily slúžia najmä na komunikáciu s obyvateľmi a návštevníkmi mesta.
  • Komentáre pod príspevkami na týchto profiloch moderujeme a aktívne sa snažíme budovať bezpečný priestor pre konštruktívnu a slušnú diskusiu pre všetkých. Tešíme sa z každej konštruktívnej, vecnej, milej či vtipnej diskusie na našom profile a snažíme sa ju podporovať.
  • Rovnako tak je vítaná konštruktívna kritika vyjadrená primeraným tónom a slušným jazykom.
  • Na mestských profiloch však nemá miesto akékoľvek nenávistné a vulgárne správanie, ktorým sa zvyšuje napätie, vyvoláva agresivita alebo podnecuje nenávisť.
  • Prosíme všetkých, aby sa do diskusie zapájali s rešpektom k ostatným používateľom.
  • Zdržiavajte sa urážlivých, nenávistných, diskriminačných alebo vulgárnych interakcií a taktiež dodržujte všeobecne platné pravidlá pre používanie Facebooku a Instagramu od Meta  a YouTube od Googlu 
  • Vyhradzujeme si právo odstrániť, alebo skryť bez predchádzajúceho upozornenia akýkoľvek obsah, ktorý porušuje pravidlá slušného správania a v prípade závažného či opakovaného porušenia aj právo vylúčiť (zabanovať) používateľa z diskusie na mestskom profile.
  • Zapájaním sa do diskusie na našom profile súhlasíte s týmito podmienkami.

Ďakujeme, že aj vy prispievate k online priestoru #bezhejtu

vratme slusnost do diskusie

Na našom profile budeme mazať príspevky, ktoré:

1. obsahujú vulgarizmy alebo vyhrážky a slovné útoky nasmerované proti inej osobe, alebo skupine osôb,

2. propagujú, obhajujú alebo podnecujú násilie, porušovanie ľudských práv, xenofóbiu, rasizmus, politickú, občiansku, rasovú, národnostnú, náboženskú, sexuálnu a inú neznášanlivosť a nenávisť k iným osobám, alebo ku skupinám osôb,

3. používajú diskriminačné motívy alebo stigmatizujúce označenia,

4. sú šikanou voči inej osobe alebo skupine osôb,

5. používajú expresívne výrazové prostriedky (slovné, zvukové, obrazové alebo zvukovo[1]obrazové) zjavne s účelom uraziť alebo inak zraniť inú osobu alebo skupinu osôb,

6. šíria neoprávnené osobné údaje,

7. sú v rozpore s platným právom,

8. šíria alebo podporujú šírenie dezinformácií, hoaxov a nenávistnej propagandy,

9. pochádzajú z falošných účtov,

10. zaplavujú diskusiu opakovane tým istým príspevkom (tzv. spamovanie),

11. sú reklamou alebo inou propagáciou tovarov a služieb,

12. v odkazoch šíria škodlivý softvér alebo smerujú na podvodné stránky.

Ďakujeme, že diskutujete slušne a s rešpektom.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!