Výmena skúseností na úrovni mesta a samosprávy, lepšie vzájomné vzťahy a kultúrny dialóg. To sú ciele medzinárodného projektu s názvom Kultúra spája – Trebø viac kultúry medzi mestom Trenčín a nórskym mestom Bodø.
Vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 (EHMK) získal Trenčín prostriedky z bilaterálnych Grantov EHP a Nórska na študijné cesty, ktoré zviditeľňujú mesto a zvyšujú odbornú úroveň pracovníkov prepájaním sa s odborníkmi v zahraničí. Na poslednej ceste sa mali zástupcovia nášho mesta možnosť stretnúť s tímom Bodø 2024, ktorý realizuje projekt EHMK v tomto roku.
Janka Sedláčková, vedúca útvaru kultúrno-informačných služieb popísala svoje dojmy nasledovne: „Pre mňa bolo inšpiráciou vidieť ako sa v praxi realizujú programy Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorým je v tomto roku práve nórske Bodø. Počas pár dní nášho pobytu sme zažili niekoľko podujatí festivalu Arts of Democracy, teda Umenia Demokracie, ktorého trenčiansku obdobu pripravujeme aj my v novembri. Inšpiratívna bola aj pestrosť návštevníkov, ktoré podujatia pritiahli – veková, ale aj národnostná.“
Riaditeľa Základnej školy na Veľkomoravskej ulici v Trenčíne oslovila návšteva strednej školy v Bodø. „Škola s podobným počtom žiakov má dvakrát viac zamestnancov ako tá naša. Na škole priamo pracuje Centrum poradenstva a prevencie, početne je zastúpený inklúzny tím. Videli sme prácu zamestnancov s malými skupinami žiakov, čo, žiaľ, v súčasnej situácii v našom školstve nevieme zabezpečiť. Na škole je vypracovaný efektívny digitálny monitoring žiakov s rôznymi poruchami vzdelávania a správania, s následnými formami pomoci žiakom, ktorý bude použitý i v ostatných regiónoch Nórska. Myšlienka smerovania nórskeho školstva nie na výkon, ale na šťastné dieťa v školskom prostredí,“ povedal Miroslav Šumichrast zo ZŠ, Veľkomoravská.
Tím Kreatívneho inštitútu Trenčín 2026 odprezentoval naše mesto v rámci festivalu Arts of Democracy na mestskej radnici.
Vedúca útvaru školstva Ľubica Horňáčková ocenila, ako v Nórsku spájajú reálne situácie s výučbou zaujímavou formou. „Mali sme možnosť vidieť vzdelávanie žiakov 7. ročníka základnej školy v leteckom múzeu. Žiaci boli po oboznámení sa s haváriou lietadla rozdelení do 5 žiackych havarijných skupín a riešili príčiny leteckého nešťastia, prípadne sa snažili získať informácie o stave v lietadle pred haváriou.“
Projektoví manažéri spolu s prednostom Mestského úradu v Trenčíne tiež navštívili verejnú knižnicu Stormen, kde diskutovali o inkluzívnom prístupe a sprostredkovaní kultúry a dôležitosti neustáleho vzdelávania. Zároveň sa zúčastnili aj na stretnutí s tímom Bodø 2024, kde sa rozprávali o výzvach, ktorými si Bodø v rámci príprav na rok 2024 prešlo a ako sa rok s titulom EHKM zatiaľ odrazil na fungovaní ich mesta.
Na konferencii Umenia demokracie vystúpil v diskusii za mesto Trenčín online aj viceprimátor Patrik Žák. Témou bola dôležitosť slobody prejavu a preskúmanie úlohy kultúry a umenia v demokracii. Všetky nové poznatky a skúsenosti sú pre mesto Trenčín prínosom. Projekt Kultúra spája – Trebø viac kultúry tak nielenže posilňuje medzinárodné vzťahy, ale prispieva aj k rozvoju odbornosti a kultúrneho povedomia o Trenčíne.
Projekt je financovaný z Grantov EHP a Nórska.