Trenčiansky orloj zaujal Prahu

15. 10. 2011

S minimálnym rozpočtom, s originálnou myšlienkou časostroja a novými výzvami na ďalších 168 rokov smeroval Trenčín na medzinárodný festival architektúry a urbanizmu Architecture Week 2011 v Prahe. Prezentácia nášho mesta bola v Letohrádku kráľovnej Anny na Pražskom hrade (Belvederi), ktorú nik z domácich organizátorov nenazval inak ako Trenčiansky orloj.


V rámci piateho ročníku festivalu sa predstavuje 32 štátov sveta, medzi nimi aj mestá krajín V4, Slovensko zastupujú ešte Košice, Prešov, Žilina a Bratislava. Ide o najväčšiu prehliadku architektúry v Prahe a Čechách, kde sa podarilo získať modely a prezentácie od Zahy Hadid, Normana Fostera, Renza Piana, Borise Podreccy alebo napríklad Tadaa Anda a mnoho ďalších.


Pre mesto Trenčín je podobná prezentácia dôležitá aj z hľadiska plánovanej revitalizácie centra mesta a najmä nábrežia, ktoré bude mať pod odborným dozorom urbanista svetového mena Peter Gero. Ten už prisľúbil, že v rámci svojich odborných známostí pomôže k tomu, že konečná architektonická súťaž na revitalizáciu nábrežia a do budúcna celého centra mesta sa dostane na stôl k renomovaným ateliérom minimálne zo strednej Európy.


Časostroj alebo Trenčiansky orloj


Letohrádok zaplnili modely a vízie rozvoja jednotlivých miest V4, ako aj svetových metropol. Mesto Trenčín sa do 24. októbra bude prezentovať ako univerzálne mesto, pričom architekti Martin Beďatš a Dušan Šimun využili prvky Priestor, Čas a Človek. Na vytvorenie „orloja“ za pomoci Trenčianskeho múzea využili renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý bol kedysi umiestnený v Mestskej veži. Naň pripevnili tri hodinové kolesá, pričom na jednom je zobrazovaný letopočet, na druhom piktogram zobrazujúci človeka v meste a tretie koleso priestor zobrazuje urbanistické prostredie, teda trenčiansku architektúru. Tieto tri kruhy sa prekrývajú a na obrazovke ukazujú Trenčín v rôznych životných tematických okruhoch od roku 179 n. l., ktorým sa vďaka známemu Rímskemu nápisu história Trenčína datuje, do roku 2179, ktorý dopĺňa odvážna metaforická prezentácia Trenčana Matúša Mišáka, ktorý nechal mesto zastavať známymi svetovými stavbami.


Prečo Architecture Week?


Medzi krajskými mestami na Slovensku nie je mesto, ktoré by v súvislosti s plánovanou modernizáciou trate čakala tak obrovská prestavba centra mesta, pričom najväčšou výzvou pre architektov a hlavne urbanistov je územie nábrežia medzi Váhom a historickým centrom mesta tak, aby obyvateľ alebo návštevník mesta prešiel bez akýchkoľvek bariér od Trenčianskeho hradu až k Váhu, a to cez verejný priestor, ktorý bude hodnotný aj pre ďalšie generácie.


Hlavný koordinátor trenčianskej účasti na Architecture Week Martin Beďatš k tomu dodáva: „Dokážeme do roku 2179 vytvoriť dielo, ktoré sa bude rovnať symbolom Trenčína z minulých tisícročí? Nemusí to byť stavba, ktorá priťahuje tisíce. Musí to byť urbanizmus, ktorý zabezpečí, aby človek z pláže pri Váhu vyšiel na hrad s pocitom pokoja. Chodcov nesmie stavať do strehu dopravný prostriedok. Cyklista môže pri jazde vychutnávať okolité prostredie. Matka nemusí mať strach o hrajúce sa deti. Deväťdesiatnici chcú korzovať po centre bez toho, aby sa zadýchali. Turista sa môže prechádzať s pohárom vína v ruke bez toho, aby sa z pohára odlialo. Toto musí byť symbolom Trenčína tretieho tisícročia. Ak k tomu pribudne architektonický klenot, tým lepšie. A k tomu všetkému treba zabezpečiť rezervy pre tých po roku 2179. Dokážeme to? Veríme, že áno. Máme na to ešte 168 rokov. Ale ak zaspíme na vavrínoch z minulých tisícročí, tak už zajtra môže byť neskoro,“ zamyslel sa nad vzdialenejšou budúcnosťou nášho mesta.


Mesto Trenčín touto cestou ďakuje Trenčianskemu múzeu v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a riaditeľke múzea Kataríne Babičovej za prepožičanie historických hodín. Časostroj sponzorsky pre mesto Trenčín zrealizoval Ing. Juraj Hudý z trenčianskej spoločnosti  XRAY Model Racing Cars, za perfektné prevedenie stroja a spoluprácu pri návrhu mesto Trenčín ďakuje. 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!