Trenčiansky hrad bude mať vstup aj z Breziny

6. 6. 2018

Južné opevnenie hradu čaká rekonštrukcia. Jej výsledkom bude aj sprístupnenie hradu z lesoparku Brezina, presnejšie z Čerešňového sadu. Hovorí o tom spoločný projekt cezhraničnej spolupráce Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), mesta Trenčín a mestečka Bučovice. Jeho názov znie „Trenčín, Bučovice, Chránime európske tradície (TreBuCHET)“.

Prepojením Trenčianskeho hradu s Brezinou vznikne nový priestor pre oddych rodín s deťmi a očakáva sa i zvýšenie návštevnosti hradu. Predpokladané náklady sú približne 3 milióny eur. Polovica z tejto sumy pôjde na rekonštrukciu južného opevnenia, ďalších asi 500 tisíc eur bude investovaných do vybudovania prístupovej cesty z lesoparku a náučného chodníka a približne milión eur bude stáť rekonštrukcia Kniežacieho parku v Bučoviciach na Morave. Najväčší investičný projekt obnovy Trenčianskeho hradu sa symbolicky začal slávnostným poklepaním základného kameňa v utorok 5. júna 2018.

Predseda TSK Jaroslav Baška vidí význam cezhraničného projektu v spájaní kultúrnych tradícií, histórie a kultúrnych pamiatok oboch krajín. „Jednou z nich je aj Trenčiansky hrad. Jeho sprístupnený priestor sa vybudovaním nového vstupu cez južné opevnenie zvýši o takmer tretinu,“ skonštatoval. Práce na obnove južného opevnenia počítajú s rekonštrukciou Mlynskej veže, pribudne nový vstup, pokladňa. Vstup by mal viesť po malom mostíku okolo Mlynskej veže a pokračovať mostom cez priekopu. V priekope sa zrekonštruuje schodisko, ktoré vedie na horné terasy. Vznikne tak úplne nový návštevnícky okruh. Práce by mali začať asi o tri týždne, ich ukončenie sa predpokladá o rok.  

Participácia Trenčína na projekte príde až v budúcom roku, po dokončení rekonštrukcie južného opevnenia. „V rámci projektu sme získali 500-tisíc eur na predĺženie cesty od Čerešňového sadu, chodník okolo sadu a nový mobiliár. Po dokončení uvažujeme s rekonštrukciou celej Matúšovej ulice, vrátane cesty na hrad,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.

Starosta Bučovíc Jiří Horák uviedol, že rekonštrukcia ich parku, ktorá je súčasťou projektu TreBuCHET počíta s drobnými turistickými zariadeniami i lávkami. „Lávky sa budú budovať tu na hrade i u nás v parku. Vnímam to ako symboliku v spolupráci medzi Trenčianskym a Juhomoravským krajom a medzi Trenčínom a Bučovicami.“

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!