Trenčianske historické slávnosti s rímskym táborom na námestí

20. 7. 2006

          Jedným z príspevkov Mesta Trenčín k pripravovanému tohtoročnému stretnutiu európskych historických miest, ktoré sa uskutoční na našej pôde pod názvom Mesto za hradbami, sú aj Trenčianske historické slávnosti. Slávnostné otvorenie tohto festivalu sa uskutoční v pondelok 31. júla o 17.00 h na Mierovom námestí a tvoria ho tri programové celky – Festival starej hudby (30.7. – 1.8.), Trenčianske historické dni (31.7. – 4.8.) a Trenčianske hradné slávnosti (5. – 6. 8.).


          Festival starej hudby s podtitulom k prameňom hudby ponúkne Trenčanom i návštevníkom mesta na Mierovom námestí vystúpenie maďarských umelcov Diosgyorgy Aranysark, českých –  s lutnovým koncertom sa predstavia Brňania Martin CelhofferRadek Kučera, ale i domácu Musicu Poeticu a koncert Vodnej fayky a skupiny orientálnych tancov Bahar Sultana.


          Program Trenčianskych historických dní odštartuje posledný júlový deň výstrel z dela a dobový sprievod. Počas nasledujúcich troch dní sa na pódiu, umiestnenom na Mierovom námestí, vystriedajú skupiny historického šermu Memento morí a Cassanova, žonglérsko-iluzonistické divadlo Slížov kufor a ďalšia skupina historického šermu Historika predvedie ohňový program.


          Festival vyvrcholí prvý augustový víkend Trenčianskymi hradnými slávnosťami. Začnú sa síce v podhradí dobovým sprievodom a záprahom, ale potom sa už presunú do hradného areálu. Keď sa návštevníci tejto kultúrnej pamiatky nabažia ponuky remeselníkov na dobovom jarmoku a prepracujú sa k hradnému amfiteátru alebo na Dolné či Horné nádvorie, budú svedkami vystúpení divadelno-šermiarskych skupín, sokoliarov, tanečných skupín, žonglérov, dobovej hudby Musica Poetica a Fistulatoris Consort. Môžu sa zapojiť do rôznych hier, súťaží, bude aj opičia dráha a vozenie sa na koňoch. Potešia ich aj divadlá – martinský Babscenus a trenčianske Gašparkove divadlo a v sobotu 5. augusta večer bohatý galaprogram.


          Počas festivalu bude na Mierovom námestí umiestnený rímsky tábor Marca Valeria Maxima.+ Hrnčiari nebudú mať núdzu o zákazníkov určite ani počas tohtoročného festivalu.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!