Trenčianska eurobankovka príde do Trenčína už budúci týždeň

7. 5. 2019

Máte záujem o suvenírovú bankovku s motívom Trenčianskeho hradu? Jej predaj sa začne v sobotu 18. mája 2019 o 8.00 hodine v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí 9.

Predaj nulovej bankovky bude pokračovať v sobotu počas celého dňa až do 18.00 hodiny. Suvenír so zberateľskou hodnotou má rozmery ako 20-eurová bankovka a farebnosť podobnú 500-eurovej bankovke.

V predaji bude 13 tisíc kusov. Keďže bankovky s nižšími sériovými číslami sú vzácnejšie, z prvých tisíc kusov bude možné kúpiť maximálne 4 bankovky na osobu. Pri predaji ďalších bude limit 20 kusov na osobu. V ďalších dňoch bude predaj bez limitu.

Cena jednej eurobankovky bude 2,50 €. Pre urýchlenie obsluhy zákazníkov bude možná len platba v hotovosti.

Upozorňujeme, že bankovky nie je možné vopred rezervovať.  

09 - eurobankovka TN

Myšlienka vytvoriť 0-eurovú bankovku vznikla v roku 2015 vo Francúzsku s cieľom vzbudiť u ľudí záujem o historické pamiatky, múzeá, galérie a ďalšie zaujímavosti. Postupne sa rozšírila do ďalších krajín západnej Európy a v roku 2018 prišla aj na Slovensko.

Suvenírové bankovky sú zo 100% bavlneného papiera, ktorý sa používa aj pri výrobe klasických eurobankoviek. Obsahujú viacero ochranných prvkov ako hologram, mikrotlač či UV ochranné prvky, sú však vytvorené tak, aby ich neprijal žiaden bankomat ani počítačka peňazí. Na jej prednej strane býva zobrazená historická pamiatka, udalosť alebo osobnosť, zadná strana je pre všetky suvenírové 0-eurové bankovky rovnaká.

Prvá takáto slovenská bankovka bola vydaná 8. mája 2018 pri príležitosti výročia ukončenia 2. svetovej vojny s motívom múzea SNP v Banskej Bystrici. Odvtedy pribudli 0-eurové bankovky viacerým slovenským mestám, hradom, zoologickým záhradám a svoju bankovku má aj Lomnický štít, Štrbské pleso, Medzinárodné letecké dni SIAF, či Juraj Jánošík.

Suvenírové bankovky sú vzácne z viacerých dôvodov. Sú emitované v obmedzenom množstve a ich hodnota postupom času rastie. Každá bankovka má, samozrejme, svoje vlastné sériové číslo – vo všeobecnosti sú hodnotnejšie tie s čo najnižším číslom.

Bankovky je zvyčajne možné kúpiť len na konkrétnom mieste, čo tiež zvyšuje jej atraktívnosť. Špecialitou sú bankovky s nejakou chybou, či nedostatkom. Napríklad pri vydaní bankovky Bratislavského hradu došlo k preklepu. V názve Bratislavský hrad chýbalo „s“, čo spôsobilo u zberateľov ešte väčší záujem.

V súčasnosti je väčšina z 0-eurových bankoviek, ktoré boli vydané v minulom roku na Slovensku, už vypredaná. Pre viac informácií sledujte visit.trencin.sk.

EURO-A3

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!