Trávnik na Štúrovom námestí vyzdobili výtvarnými dielami

5. 6. 2018

Dnes, v utorok 5. júna 2018, pribudli na Štúrovom námestí živé trávové koberce a výtvarné diela žiakov trenčianskych základných škôl. Podujatie chce pripomenúť Svetový deň životného prostredia.

Autorom iniciatívy a návrhu ako rozmiestniť trávu na Štúrovom námestí aspoň na pár dní je krajinný architekt Zoltán Balko, ktorý podobné inštalácie trávnikov robil už v Bratislave a Trnave.  

„Nie je to čisto z mojej hlavy,“ hovorí a spomína na 70. roky, kedy v Nemecku umelci protestovali proti rozširovaniu spevnených plôch na úkor zelene a prekryli na pár dní ulicu trávnikmi.

„Po odstupe 45 – 50 rokov som s hrôzou zistil, že to, proti čomu oni vystupovali, na čo upozorňovali, sa, žiaľ, vôbec nezlepšilo. Naše mestá sú s minimom zelene, a keď, tak často je na nevhodných miestach. Nie som nejaký bigotný ochranár, toto považujem za príjemnú formu, pretože dnes mentorovať alebo vypisovať nejaké „náučné literatúry“, to nikto nečíta,“ hovorí Zoltán Balko a dúfa, že so zapojením detí a ich prác zanechá u ľudí táto akcia nejakú odozvu.

„Nie je to alternatíva tohto vášho námestia, to tak ani netreba chápať,“ vysvetľuje krajinný architekt s tým, že cieľom je podnietiť ľudí k rozmýšľaniu, či by sa nedalo niečo niekde prijateľnou formou so životným prostredím urobiť.

Trávniky v Svetový deň životného prostredia svojimi výtvarnými prácami vyzdobili žiaci piatich trenčianskych základných škôl – ZŠ na Potočnej, Veľkomoravskej a Východnej ulici, na Dlhých Honoch a ZUŠ K. Pádivého. Niektoré zároveň pripravili aj kultúrny program.  

„Takýto výtvarný trávnik je po prvýkrát v Trenčíne. Dúfam, že sa bude páčiť Trenčanom a založíme tradíciu jeho inštalovania. Uvidíme, ako sa prvý ročník vydarí,“ povedala Ľubica Kršáková z útvaru školstva. Poďakovala deťom a ich pedagógom za to, že sa podujali trávniky ozdobiť.

Trávové koberce by mali na Štúrovom námestí vydržať do konca týždňa. Potom budú premiestnené do verejnej zelene.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!