Tohtoročný Festival Pohoda je plný noviniek

3. 5. 2010

Najznámejší, najväčší a najprestížnejší hudobný, no zároveň multikultúrny festival na Slovensku – trenčianska Pohoda – sa tento rok uskutoční už po štrnásty raz. Opäť ponúkne množstvo koncertov, divadelných predstavení a iných sprievodných podujatí.


V porovnaní s minulým, ale i predchádzajúcimi ročníkmi prišli už skôr organizátori Pohody s niekoľkými novinkami. Letné podujatie sa namiesto tradičného tretieho júlového víkendu bude konať o čosi skôr – 8. až 10. júla. Dôvodom je fakt, že počas tretieho júlového víkendu sa v Trenčíne na Skalke nad Váhom koná už niekoľko rokov cirkevná púť na pamiatku svätých Andreja-Svorada a Benedikta, ktorá má svoj termín daný na základe historických súvislostí. Púť sa postupne rozrástla na podujatie, ktoré navštívi takmer 15-tisíc veriacich zo Slovenska i okolitých krajín. Dve takéto navštevované akcie počas jedného víkendu sú ale obrovskou záťažou pre mesto Trenčín, infraštruktúru i bezpečnostné zložky. Primátor mesta Trenčín Branislav Celler toto rozhodnutie podporil a zároveň vyjadril veľkú spokojnosť so spoluprácou medzi organizátormi a mestom Trenčín. „Ja osobne si ani neviem predstaviť, že by sa tento festival nekonal v Trenčíne, alebo aby sa vôbec nekonal. Som rád, že naše partnerstvo pokračuje,“ uviedol Celler.


Druhou podstatnou novinkou je limitovanie kapacity festivalu, ktorá bude pre 14. ročník stanovená na 30 000 ľudí. „Nad limitovaním kapacity sme uvažovali už niekoľko rokov,“ uviedol riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Obmedzenie kapacity na 30-tisíc ľudí podľa neho prispeje k väčšej bezpečnosti i komfortu návštevníkov. Z 30-tisícovej kapacity Pohody je do predpredaja uvoľnených asi 20 tisíc vstupeniek. Zvyšné miesta patria organizátorom, novinárom, zdravotníkom, bezpečnostnej službe, pomocníkom, predávajúcim, účinkujúcim a ďalším ľuďom podieľajúcim sa na chode podujatia. Momentálne má svojho majiteľa už viac ako 11 tisíc lístkov, a tak je festival už viac ako z polovice vypredaný. Až do začiatku festivalu bude permanentka na festival stáť v predpredaji 59 eur. Zakúpiť sa v predstihu dá aj lístok na parkovanie (5 eur), lístok pre osoby ZŤP a ZŤP-S (19 eur), ZŤP a ZŤP-S so sprievodom (59 eur), lístok na sobotu (49 eur) či lístky na špeciálne autobusové spoje, ktorých je dovedna devätnásť.


Program je už uzatvorený


Na podujatí dostane tento rok vo väčšej miere priestor vážna hudba a džez, pričom do úzadia ustúpil napríklad hip-hop. V súčasnosti je podľa Michala Kaščáka známych asi 85 percent mien účinkujúcich, pričom pribudnúť by už nemali žiadne veľké mená. Najväčším písmom na plagátoch tak zostanú napísané mená interpretov ako The XX, Scissor Sisters, The Stranglers, Leftfield, Ian Brown či Juliette Lewis. Približne do dvoch týždňov bude na oficiálnej webovej stránke podujatia pohodafestival.sk zverejnený presný harmonogram vystúpení. Návštevníci sa od 8. do 10. júla budú môcť zabávať pod deviatimi scénami (Bažant stage, Tesco stage, O2 stage, Garnier aréna, Magic Mirrors, Stan Európskeho roka boja proti chudobe, Nay Tanečný dom, Dobrá krajina a Harmony Kids Park). Z chystaných vystúpení Kaščák vyzdvihol napríklad klasické dielo Vivaldiho Štyri ročné obdobia v podaní Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala, avizovanú svetovú premiéru oratória pre soprán alt, bas, miešaný zbor a orchester Querela pacis od Vladimíra Godára v podaní Katedrálneho zboru sv. Martina, orchestra Solamente naturali a viacerých sólistov pod vedením britského dirigenta Andrewa Parrotta či ďalšiu chystanú, v tomto prípade slovenskú premiéru maďarského perkusionistického súboru Amadinda, ktorý po prvý raz na Slovensku uvedie dielo Mallet Quartet od Steva Reicha. V rámci klasickej hudby bude tiež ojedinelým piatkové slávnostné otvorenie Bažant Stageu. Štrnástu Pohodu totiž otvoria hymny všetkých zastúpených krajín v úprave Petra Breinera a podaní Štátnej filharmónie Košice. Aj keď program festivalu ešte nie je uzavretý, zaznieť by údajne malo 25 až 27 štátnych hymien. Organizátori festivalu už niekoľko rokov spolupracujú so Slovenským národným divadlom (SND), ktoré si aj tento rok pre návštevníkov pripravilo jednu špecialitu. Po prvý raz sa totiž na trenčianskom letisku predvedie Balet SND.


/SITA,r/


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!