Titul Európske hlavné mesto kultúry nie je iba o festivale či sérii koncertov

11. 11. 2024

Po Košiciach to bude v roku 2026 práve Trenčín, ktorý uspel v náročnom výberovom konaní a kalendáre tak zaplní bohatou kultúrnou ponukou. Jasne bude svietiť aj na mape európskeho spoločenského a umeleckého života.

Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 už dnes oživuje miesta, vytvára príležitosti pre vzdelávanie aj prácu, prepája región s Európou a prináša kultúrne zážitky. Z verejných priestorov sa stávajú príjemné miesta, kde sa ľudia stretávajú, tvoria alebo oddychujú. Infraštruktúrne projekty fyzicky zmenia tvár mesta, príkladom je aktuálna rekonštrukcia pešej zóna na a v okolí Hviezdoslavovej ulice. Tá sa stane moderným verejným priestorom so zeleňou, mobiliárom a vodnými prvkami, s priestorom pre kultúru aj oddych.

Nový pohľad na známe miesta ponúkne aj umenie. „Už teraz v novembri uvidíme Mierové námestie v Trenčíne v inom svetle, a to vďaka osem metrov vysokej svetelnej inštalácii od českého umelca Lukáša Dřevjaného. Ide o ochutnávku  Light Art Festivalu, ktorý sa zameriava na svetelné a digitálne umenie a v Trenčíne si ho užijeme v rokoch 2025 a 2026,“ uvádza jedno z mnohých podujatí manažér programu Trenčín 2026, Vladimír Beskid.

Nielen kvalitné priestory a kultúrny program robia živé mesto. „Práve príjemné susedstvá, živé komunity, ľudia, čo sa navzájom poznajú a na meste im záleží, vytvárajú z mesta lepšie miesto na život,“ vysvetľuje manažér pre participáciu a inklúziu Stanislav Krajči a dodáva: „Na budúci rok sa môžeme tešiť na Festival Živých susedstiev – komunitných podujatí, ktoré sa konajú v susedstvách mimo centra mesta,“ dodáva.  

Zážitky z nečakaného

Program vytvorí priestor pre originálne spojenia umenia s netradičnými miestami. Umelecké inštalácie upriamia pozornosť i na vodné plochy, aj ulice mesta ožijú divadlom, na Trenčianskom hrade bude výstava moderného umenia… Trenčín 2026 oživí aj obľúbené podujatie Splanekor. Na jeho 45. výročie sa v rámci Splanekor 2.0 po Váhu budú plaviť umelecké a recyklovateľné koráby. „Časť programu pracuje aj s odkazom trenčianskych kultúrnych osobností, ktoré dávno pred nami prezentovali nielen mesto a kraj, ale celé Slovensko vo svete, ako napríklad výtvarník Ladislav Medňanský a mnohí ďalší,“ pokračuje Vladimír Beskid.

Dobrou správou je, že dejiskom kultúry sa stanú aj ikony Trenčína a jeho okolia. „Ako javisko pre kultúrne podujatia chceme využiť hrady v Trenčianskom kraji a rieku Váh. Podporíme tiež etablované festivaly a podujatia ako napríklad Festival židovskej kultúry, Cinematic či Cinedu –  festival filmov pre deti, mládež a rodinu v Novom meste nad Váhom,“ vysvetľuje Iveta Niňajová, ktorá pre Trenčín 2026 pracuje na rozvoji cestovného ruchu v celom trenčianskom kraji. 

Projekt má výrazný európsky rozmer. „Trenčín 2026 nám dáva príležitosť priniesť Európu do Trenčína a Trenčín dostať na mapu Európy. V Trenčíne privítame umelcov a umelkyne zo zahraničia a našich zasa vyšleme do sveta,“ uvádza Martin Mojžiš, manažér pre európsku dimenziu a medzinárodné vzťahy.  “O Trenčíne bude počuť od Londýna po Ľviv, už teraz chystáme prezentácie projektu spojené s umeleckými vstupmi na slovenských inštitútoch v rôznych európskych mestách,“ prezradil.

Viac ako ročný festival

Metropola Považia bude Európskym hlavným mestom kultúry len jeden rok, ale z oživenia kultúrneho života a rozvojových aktivít bude mesto a región profitovať aj po roku 2026. „Pripravujeme stratégiu rozvoja kultúry, kreatívneho priemyslu, turizmu trenčianskeho regiónu pre roky 2027 – 2031. Ale napríklad aj podporu pre ľudí a organizácie, ktorí  kultúru v meste a kraji už tvoria alebo by chceli. Tí sa o financie budú môcť uchádzať už na budúci rok cez nové grantové schémy a otvorené výzvy,“ hovorí riaditeľ tímu Trenčín 2026 Ján Sudzina.

Podpora radnice aj župy

Mesta Trenčín a Trenčiansky samosprávny kraj spoločne deklarujú svoj záväzok podporovať kultúru a rozvoj regiónu. „Pre naše mesto ide o jedinečnú príležitosť, ktorá sa už nebude opakovať. Po Košiciach sme druhým slovenským mestom, ktoré tento titul získalo. Teší ma, ako nás to všetkých zomklo. Spoločnosť na Slovensku je značne polarizovaná, no v Trenčíne sme všetci v jednom tíme. Vďaka titulu sa výrazne urýchli rozvoj a zmena, ktorú bude cítiť aj po roku 2026,“ hovorí primátor mesta Richard Rybníček.

“Titul Európskeho hlavného mesta kultúry je príležitosťou nielen pre samotné mesto Trenčín, ale aj pre celý náš kraj. Veríme, že tento prestížny titul nám pomôže nielen prilákať viac návštevníkov, ale tiež významne podporí cestovný ruch a prispeje k posilneniu našej regionálnej ekonomiky. Prienik vidím aj vo funkčnej spolupráci so susedným Zlínskym krajom, s ktorým nás spájajú napríklad obľúbené cyklotrasy, no čoskoro to budú aj kultúrne mosty,” teší sa na rok 2026 predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Slová primátora a predsedu TSK potvrdzuje aj riaditeľ tímu Trenčín 2026, Ján Sudzina: „Zameriavame sa na dlhodobý rozvoj a veríme, že spoločnými silami dosiahneme, aby sa trenčiansky región stal atraktívnym miestom na život aj návštevu i po roku 2026.“

Trenčín 2026 finančne podporuje mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom projektu je Európska únia.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!