Technika vo Hviezde? Ako pri výrobe hollywoodskych filmov

8. 12. 2022

Rekonštrukcia Hviezdy vzbudzuje veľké očakávania. Týkajú sa programov, inovatívnych technológií, ako aj samotných priestorov, ktoré budúce Kultúrno-kreatívne centrum verejnosti ponúkne.

Začnime teda priestormi. V minulosti menej využívanom suteréne budovy je teraz vyčlenených 90 m² pre kreatívnu dielňu FABLAB a ďalších 100 m² pre tanečný ateliér.

Prvé poschodie je zachované v pôvodnom rozložení. Veľká sála pohodlne usadí 265 divákov a Štúdio (bývalá Zrkadlová sála) prijme, podobne ako klubové priestory, viac ako stovku publika.

Druhé poschodie bude, okrem balkónu veľkej sály, patriť učebni, výstavným galerijným priestorom, ako aj podcastovej strižni a réžii.

Na treťom budú zdieľané kancelárie pre verejnosť s kapacitou 7+ ľudí (Coworking), tiež univerzálny ateliér a priestory pre záujemcov o audiovizuálnu tvorbu. Tento HYBRIDLAB bude Hviezda riešiť v spolupráci s Kreatívnym inštitútom Trenčín.

Profesionálna výbava

Kreatívna dielňa bude disponovať dvoma profesionálnymi CO2 lasermi na rezanie a gravírovanie nekovových materiálov, dvomi CNC frézami na trojosé a päťosé obrábanie, frézou na kov, vyšívacím strojom s 8 farbami nití, technológiou na vákuové formovanie plastu, bude mať elektrotechnické vybavenie, elektrické a ručné modelárske náradie.

Hviezda technikaV HYBRIDLABE nájdete 3D skener, 3D tlač, okuliare na virtuálnu realitu, počítačové zostavy s monitormi na editáciu farieb, grafické tablety, ako aj strihové a grafické softvéry. Súčasťou vybavenia budú profesionálne fotoaparáty, objektívy, a množstvo príslušenstva.

Filmová kamera a kinematografické objektívy, aké sa používajú v hollywoodskych produkciách napríklad aj pri natáčaní filmu Avengers či seriálu Stranger Things. Taktiež aj 6-osé robotické rameno s rozsahom pohybu až 4 metre určené na kontrolovaný pohyb kamery.

Obdobné používali filmári napríklad pri natáčaní Star Wars, Harry Potter, Sherlock Holmes. Vo výbave nebudú chýbať LED svetlá, kamerové jazdy, rikša či žeriav, rôznofarebné fotopozadia a ďalšie.

Týždenný rozvrh

Dni v týždni budú žánrovo pestré. Pondelky by mali byť viazané na komunity výtvarníkov, filmárov a literátov.

Utorky kultúrne obslúžiť Trenčanov v diskusných kluboch zameraných na Genius loci komunity či stand-up comedy show alebo divadelnú improvizáciu.

Stredy chceme ponúknuť umeleckým agentúram a záujmovým umeleckým skupinám na prenájom.

Štvrtok sa orientuje na pozývanie slovenských a českých kamenných divadiel a jeden deň v mesiaci ho chceme venovať vážnej hudbe.

Piatky sú pre hudobný mainstream a soboty pre hudobnú klubovú scénu.

Nedeľa bude venovaná najmä rodinám a hlavne deťom.

vizual Hviezda s ľuďmi

Hviezda chce byť otvorená všetkým generáciám, umelecko-záujmovým komunitám, remeselníkom a dizajnérom, ale aj znevýhodneným skupinám.

Autor: TÍM HVIEZDA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!