Synagógu v Trenčíne čaká obnova

2. 6. 2021

Vďaka výraznej obnove získa stavba mimoriadneho významu späť časť svojho pôvodného vzhľadu. Potom otvorí svoje brány verejnosti ako moderný kultúrny priestor.

Synagóga v Trenčíne je národnou kultúrnou pamiatkou. Pod jej súčasný technický stav sa podpísali udalosti z čias druhej svetovej vojny aj z éry socializmu. „Synagóga bola počas svojej viac ako 100-ročnej histórie dvakrát zdevastovaná, a to za Slovenského štátu a za minulého režimu, kedy v jej priestoroch zriadili sklad odevov. Všetko zavŕšila necitlivá rekonštrukcia v 70-tych a 80-tych rokoch, ktorá poškodila väčšinu výmaľby a zničila pôvodnú akustiku,“ priblížila predsedníčka Židovskej náboženskej obce Trenčín Oľga Hodálová.

Budova tak dlhodobo volala po výraznejšej obnove, napokon sa jej dočká práve v najbližších rokoch. Stavebné práce na jej rekonštrukcii odštartujú najskôr na jeseň tohto roka, hotové by mali byť v roku 2022. „Už dlhodobo sme hľadali možnosti, ako financovať obnovu. Veľmi nás potešilo, že sme sa dostali medzi pamiatky, ktoré boli podporené z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu,“ povedala Oľga Hodálová

Židovskej náboženskej obci v Trenčíne sa podarilo uspieť so svojím projektom „Obnova, rekonštrukcia a revitalizácia Synagógy v Trenčíne“. Získala 898 000 eur z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Kultúra. Celkové oprávnené náklady sú takmer 1 009 000 eur.

Najväčšou výzvou v rámci stavebných prác bude nielen oprava členitej medenej strechy, ale aj obnova interiéru rátane novej podlahy, dverí a okien či riešenie akustiky. V synagóge taktiež zreštaurujú časť pôvodnej výmaľby.

Po tom, ako sa skončia stavebné práce, bude v synagóge fungovať kultúrne centrum. Turisti nájdu vo vstupnej hale miesto prvého kontaktu, hlavná sála sa stane priestorom, kde sa budú môcť organizovať rôzne kultúrne podujatia. V spolupráci so Židovským kultúrnym inštitútom, ktorý je slovenským partnerom projektu, pribudne v synagóge expozícia židovskej kultúry stredného Považia.

„Obnova trenčianskej synagógy je jedným z najväčších projektov slovenskej židovskej komunity. Našou úlohou bude vybudovať moderné kultúrne centrum, ktoré bude prezentovať židovskú kultúru a ktoré bude miestom pre dialóg medzi majoritou a minoritou,“ povedal riaditeľ inštitútu Maroš Borský. Časť budovy bude slúžiť taktiež na stretnutia židovskej komunity a účely Židovskej náboženskej obce.

„V Trenčíne vznikne miesto na prezentáciu moderného umenia, ako aj eventový priestor, v ktorom sa budú organizovať podujatia, a to nielen pre slovenskú židovskú komunitu,“ dodal M. Borský.

Príspevok z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu naštartuje obnovu pamiatky, ktorá sa radí medzi najkrajšie synagógy v Európe. Na jej kompletnú rekonštrukciu sú ale potrebné ďalšie financie, a to viac ako milión eur. Trenčianska Židovská náboženská obec sa ich bude snažiť získať z iných zdrojov, v pláne má aj verejnú zbierku.

Obnovu pamiatky podporuje aj mesto Trenčín. „Synagóga má pre nás obrovskú hodnotu, význam a zmysel, lebo potvrdzuje duchovnú silu nášho mesta. Aktuálne sa uchádzame o titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2026, kedy sa budeme snažiť získať ďalšie financie na dokončenie jej rekonštrukcie,“ skonštatoval primátor Richard Rybníček. Od obnovy budovy si sľubuje väčší rozvoj cestovného ruchu, ale aj priblíženie Trenčína k moderným európskym mestám.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!