Suchý február je tu, pridáte sa?

1. 2. 2021

Pravidlá sú jednoduché. Celý február ani kvapku alkoholu. A váš zisk? Čistá hlava, osobná hrdosť, lepší spánok, viac energie, kilá dole a vďačná peňaženka.

Preventívna osvetová kampaň Suchý február pomáha širokej verejnosti preveriť si svoj vzťah k alkoholu a zmeniť zabehnuté návyky.

Prečo o tom hovoriť?

Na Slovensku žije 400 tisíc ľudí závislých od alkoholu. Každý rok pribudne 6 tisíc ďalších. Na osobu staršiu ako 15 rokov pripadá na Slovensku 11,5 litra čistého alkoholu za rok, s vynechaním úplných abstinentov je to až 16,6 l čistého alkoholu na osobu za rok. V údajoch ale nie je započítaná spotreba nelegálne vyrobeného alkoholu.

Riziko úmrtia

V súčasnosti sa venuje pozornosť aj spotrebe alkoholu počas jedného posedenia tzv. nárazovému pitiu. Je to nestriedme pitie definované ako 5 a viac pohárikov na jedno posedenie. Takýto spôsob pitia sa považuje za vysoko rizikový, vyskytuje sa najmä u mladých.

Na Slovensku takto pije až 63 % mladých ľudí pijúcich alkohol vo veku 15-19 rokov, celkovo 52,3 % ľudí pijúcich alkohol. Priemerný vek prvého kontaktu detí s alkoholom je 10 rokov.

Alkohol sa na Slovensku podieľa až na 8,3% všetkej chorobnosti a úmrtnosti. Úmrtia spôsobené alebo ovplyvnené pitím alkoholu sú na 2. mieste, hneď po ischemickej chorobe srdca.

Alkohol a pandémia

Protipandemické opatrenia majú na spotrebu alkoholu významný vplyv. Podľa dostupných štúdií sa zdá, že u umiernených konzumentov má karanténa na spotrebu alkoholu skôr pozitívny dopad – v zmysle zníženia spotreby.

U ľudí, ktorí sa pohybujú v kategórii rizikového a problémového pitia, má pandémia úplne opačný dopad. „Môže ísť o dopad sociálnej izolácie, úbytok vonkajších podnetov a možností sebarealizácie, alebo aj ťažšie dostupnej pomoci o duševné zdravie či celková úzkosť z pandémie,” vysvetľuje organizátor kampane v Čechách Petr Freimann.

Horšiu štartovaciu pozíciu majú tí, ktorí pijú viac doma a menej v baroch a pohostinstvách. To často platí aj pre ženy.

Ako sa zapojiť?

Registrácia do kampane je na webstránke www.suchyfebruar.sk. Registrovaný účastník dostane knihu, ktorá ho prevedie mesiacom na suchu a má jediný cieľ – spoznať odpoveď na otázku či ovládame my alkohol, alebo alkohol ovláda nás.

Kampaň na sociálnych sieťach spája hashtag #insuchoveritas a registrovaní účastníci sa môžu okrem Suchej knihy tešiť aj na uzavretú česko-slovenskú skupinu na facebooku, kde môžu zdieľať svoje zážitky, podporovať sa a inšpirovať sa. Knihu dopĺňa interaktívny obsah i súťaž o najlepší nealko drink.

Slovenský tím organizátorov je združený okolo Kláry Dzúrikovej z Psychiatrickej kliniky v Trenčíne a členov občianskeho združenia Psychiatrická klinika v Trenčíne.

“Myšlienkou prečo tento projekt priniesť a spustiť na Slovensku, bolo uvedomenie si jasne alarmujúcej situácie, ktorá sa týka požívania alkoholu a ktorá je často za hranicou bežnej konzumácie. Motiváciou pre organizátorov bola a stále je profesná skúsenosť v rámci niekoľkoročnej práce so závislými. Veríme, že táto kampaň môže priniesť obohatenie v oblasti celkového zdravia populácie a zlepšovania kvality života aj na Slovensku,” hovorí K. Dzúriková.

Kampaň podporuje Centrum pre liečbu drogovej závislosti v Bratislave a Liga za duševné zdravie.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!