Sociálna poisťovňa opätovne upozorňuje na podvodníkov

7. 10. 2005

          Sociálna poisťovňa opätovne zaznamenala prípady podvodníkov, ktorí sa vydávajú  za pracovníkov poisťovne. Preukazujú sa falošnými dokladmi a oslovujú dôchodcov nielen na ulici, ale často sa snažia dostať do ich bytov.


          Sociálna poisťovňa dôrazne upozorňuje verejnosť a predovšetkým dôchodcov, že je vylúčené, aby ich jej zamestnanci navštevovali v byte a žiadali od nich pod zámienkou výhry, daru, či doplatku k dôchodku finančnú hotovosť. Sociálna poisťovňa neorganizuje žiadne výherné súťaže, neposkytuje dary a všetko, čo súvisí s výplatou dávok sociálneho poistenia oznamuje svojim klientom písomne alebo formou verejného oznamu prostredníctvom médií.


          V prípade, že občania budú mať podozrenie, že ich oslovil, alebo navštívil podvodník, odporúčame to neodkladne oznámiť najbližšiemu obvodnému oddeleniu policajného zboru.


          Nasledujúci aktuálny prípad podvedených dôchodcov je dôkazom dôverčivosti občanov.


x x x


        Koncom septembra, v čase vrcholiaceho babieho leta okolo 10-tej hodine doobeda, vstúpila do bytového domu v nemenovanom slovenskom meste pani vo veku okolo 35 rokov. Stredná postava, polodlhé vlasy svetlohnedej farby a hnedý sukňový kostým vzbudzovali pocit dôvery. Určite aspoň v rodine dôchodcov, kde zazvonila a medzi dverami majiteľovi bytu oznámila, že ako dôchodca bol vylosovaný a vyhral 120 000 korún.  Počas  celého rozhovoru bola prítomná aj manželka.


          „Dôveryhodná“ žena sa predstavila ako pani N. a manželom ukázala preukaz, ktorý držala v dostatočnej vzdialenosti, aby si obete nevšimli text. Na preukaze bola aj  jej fotografia.  Po blahoželaní povedala „výhercovi“, že jej má teraz zaplatiť DPH vo výške 27 000 korún. Zároveň od neho vypýtala posledný výmer o dôchodku. 


          Manželia sa po chvíli otáľania priznali, že doma v hotovosti majú iba 14 tisíc korún. Okamžite dostali odpoveď, že aj táto suma jej stačí, a že rozdiel bude stiahnutý z výhry. Peniaze prepočítala a domácim nechala príjmový pokladničný doklad o tom, že sumu prevzala. Ako firma tam fgurovalo „Dôchodkové a invalidné  zabezpečenie, Ul. 29. augusta Bratislava“, ako aj meno osoby, ktorá doklad vyhotovila a osoby, ktorá doklad schválila. Žena pri rozlúčke dôchodcom oznámila, že výhru si majú prevziať v pobočke jednej z bánk  na nasledujúci deň o 10-tej hodine. Na ulici nasadla do svetlosivého auta neznámej značky.


          Až po jej odchode začali domáci pochybovať o dôveryhodnosti návštevníčky a o výhre, ktorú sľubovala. Pre istotu prišli v stanovenom termíne do pobočky jednej z bánk. Už členovia strážnej služby, keď videli príjmový pokladničný doklad manželom povedali, že sú na nesprávnom mieste a poslali ich do Sociálnej poisťovne…


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!