Smogová situácia sa v Trenčíne upokojila

28. 1. 2018

V nedeľu 28. januára 2018 o 9.00 h zrušil Slovenský hydrometeorologický ústav upozornenie na smogovú situáciu v Trenčíne.  „12 – hodinový kĺzavý priemer koncentrácií PM10 klesol pod hodnotu informačného prahu a neprekročil ho po viac ako 24 hodín a neočakávame v najbližších hodinách zhoršenie rozptylovej situácie,“ uvádza SHMU na svojej webstránke.


 


Naďalej by však občania, ktorí využívajú lokálne vykurovacie systémy na pevné palivo (pece, kachle, kotle ústredného kúrenia, kozuby a pod.), mali dodržiavať tieto zásady:


– Nespaľovať odpad, vrátane odpadového dreva (nábytok, okná a pod.), vznikajú pritom okrem PM10 aj ďalšie toxické látky.


– V prípade kúrenia drevom používať drevo dobre vysušené (malo by sa sušiť 1-2 roky)


Je nutné zachovávať optimálne podmienky pri spaľovaní paliva:


– pravidelne čistiť kotol a komín,


– prikladať radšej častejšie po menších dávkach,


– nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň.


 


Predpoveď na najbližšie obdobie


Počas nasledujúcich 24 hodín bude pretrvávať podobný ráz počasia ako v súčasnosti, teda oblačno až zamračené, bezvetrie alebo len slabý vietor, prípadne slabé prehánky.


 


Zdroj ďalších informácií


Podrobnejšie informácie o všetkých prekročeniach informačných alebo výstražných prahov, o aktuálnych hodnotách koncentrácií znečisťujúcich látok ako aj informácie z oblasti kvality ovzdušia sú dostupné na www.shmu.sk. Podrobnejšie informácie o zdravotných účinkoch môžete získať v pracovnom čase na Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.


 


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!