Skalka opäť privíta umelcov

14. 6. 2019

V areáli Veľkej a Malej Skalky pri Trenčíne, v Skalke nad Váhom a v meste Trenčín budú od 17. do 22. júna opäť tvoriť umelci pozvaní na tento raz už 12. ročník Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2019. Podujatie bude sprevádzané zaujímavým programom. Už v pondelok 17. júna o 11.00 h v Refektári Kolégia piaristov sa uskutoční Stretnutie s literátmi a autorské čítanie účastníkov literárnej sekcie sympózia.

V literárnej sekcii sa predstavia Rudolf Dobiáš (Trenčianska Teplá – Dobrá), Katarína Džunková (Košice), Erik Ondrejička, Dana Podracká a Ján Zambor (Bratislava).

Výtvarná sekcia privíta 12 účastníkov: Jaroslav Uhel (Palúdzka), Martin Kellenberger a Iva Jarošová Štrbová (Bratislava), Dominik Monček (Pruské), Ladislav Hodný starší a mladší (Týn nad Vltavou), Agnieszka Słodkowska a Hubert Czajkowski (Varšava), Maria Jesus Machek – Rivero (Marianka), Ján Krlička (Prešov), Alena Teicherová a Jozef Vydrnák (Dubnica nad Váhom).

Podujatie organizujú Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko, T-via, o. z. a Farský úrad Skalka nad Váhom s podporou Beňadik, n.f., Slezskej univerzity v Opave a a Dějiny 1000 – 1800. Výzkumní centrum pro kulturní dějiny Slezska a střední Evropy.

Slávnostné otvorenie sympózia spojené so sv. omšou sa uskutoční 17. 6. o 16.00 h v Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke. Súčasťou sympózia bude aj tento rok Medzinárodný kultúrno-historický seminár Okno do histórie 2019. Na tému Ryba a kláštor budú v Kongresovej sále TSK 18. júna o 9.30 h prednášať historici z Talianska, Čiech a Slovenska, 19. júna o 17.00 h pokračuje seminár v pivovare Lánius prednáškou o dejinách pivovarníctva v Trenčíne.

Pracovnú časť sympózia ukončí 22. júna o 17.00 h prezentácia diel vytvorených na sympóziu a autorské čítanie účastníkov s kultúrnym programom Povedz iba slovo (Erik Ondrejička – poézia, Emília Nádlerová – harfa) vo Farskom kostole a fare v Skalke nad Váhom. Vstup na podujatia je voľný.

Ora Et Ars - Skalka

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!