Rýchlosť šírenia ochorenia COVID-19 ovplyvňuje každý z nás

9. 10. 2020

Vo štvrtok 8. októbra pribudlo na Slovensku 1184 ľudí s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19, v okrese Trenčín ich bolo 13. Laboratóriá otestovali 10 136 vzoriek. V trenčianskej nemocnici leží s potvrdeným ochorením 38 pacientov.

Vo Fakultnej nemocnici Trenčín doteraz zomrelo 11 pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Podľa informácií hovorkyne FN Trenčín Martiny Holecovej ako prvotná príčina úmrtia bolo toto ochorenie pitvou potvrdené u troch pacientov.

Momentálne je vo FN Trenčín s potvrdeným ochorením hospitalizovaných 38 pacientov, pričom jeden čaká na výsledky vyšetrenia a traja pacienti sú vo vyčlenenej časti oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny. Na umelej pľúcnej ventilácii nie je žiadny pacient.

Čísla pozitívne testovaných ľudí na Slovensku v súčasnosti denne lámu rekordy. „Veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali početných svadobných hostín, rodinných osláv či iných spoločenských podujatí,“ hovorí hlavný hygienik Ján Mikas.

Prevažne sa na nich zišli osoby z rôznych častí Slovenska. COVID-19 sa šíri naprieč regiónmi a mnohé vzniknuté ohniská nákazy majú väzby s potvrdenými prípadmi z iných regiónov. Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch podľa neho objavuje aj v športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach.

„Na počet nových potvrdených prípadov COVID-19 ešte nemali vplyv prísnejšie nastavené protiepidemické opatrenia od októbra. Predpokladáme, že ich efekt sa prejaví dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, je dôležité opatrenia rešpektovať. Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime,“ uvádza J. Mikas na webstránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Každý z nás svojim správaním podľa jeho slov ovplyvňuje rýchlosť, akou sa ochorenie COVID-19 šíri medzi ľuďmi. Aj malé rozhodnutia jednotlivcov majú veľký dopad na celú spoločnosť. Svoju rodinu a známych preto ochránime aj tým, že vo svojom každodennom živote dodržiavame zopár jednoduchých zásad.

Čo môžem urobiť v tejto situácii ja, ty, my?

Odporúčanie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího:

  • Vyhnúť sa dlhodobým kontaktom, rozhovorom, zábavám, oslavám, posedeniam pri jedle s ľuďmi, ktorí nepatria do môjho bezprostredného okolia (rodina s ktorou žijem, spolupracovníci, spolužiaci v triede, atď…).
  • Veci vybavím podľa možností telefonicky, on-line stretnutiami. Ak sa stretnúť musím, stretnutie má byť čo najkratšie, dodržujem odstup, v interiéroch sa pohybujem a komunikujem výhradne s rúškom na tvári.
  • Vo voľnom čase chodím s blízkymi do prírody, športujem, konzumujem pestrú stravu plnú vitamínov (ovocia, zeleniny).
  • V žiadnom prípade sa nestretávam so seniormi, chronicky chorými, ľuďmi s veľkou nadváhou, ak to nie je absolútne nevyhnutné.
  • Ak sa cítim chorý, zostávam doma až kým sa úplne nevyzdraviem, radšej deň, dva naviac.
  • Ak dostanem horúčku, objednám si test na: korona.gov.sk.  

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!