Rozlúčka s Ikarusom-harmonikou

1. 2. 2008

Na Mierovom námestí sme sa aj v Trenčíne 1. februára 2008 predpoludním rozlúčili s autobusom zn. Ikarus, ktorý dvadsať rokov slúžil verejnosti. Zo toto obdobie odjazdil cca jeden milión kilometrov a ročne prepravil 125 tisíc cestujúcich. Rozlúčka so starým autobusom bola tak trocha slávnostná, lebo bola spojená s odovzdaním do užívania piatich nových autobusov, z ktorých štyri boli nízkopodlažné autobusy Karosa Citelis 12 m a jeden bol nízkopodlažný kĺbový autobus Karosa Citelis 18 m, ako náhrada za už spomínaný Ikarus, známy ako „harmonika“.


            Tento krok bol výsledkom dobrej spolupráce dopravcu s Mestom Trenčín, ktorej prvoradým cieľom sa stalo skvalitňovanie mestskej hromadnej dopravy, k čomu začali slúžiť aj najmodernejšie dopravné prostriedky. Preto od vstupu strategického investora SIRS, a.s., do SAD Trenčín, a.s., v roku 2005 bolo pre MHD v Trenčíne dodnes zakúpených 25 nových autobusov Karosa. V roku 2006 začal jazdiť v uliciach Trenčína nízkopodlažný autobus Karosa Citelis a 1. februára sa tento počet rozšíril o ďalších päť autobusov tohto typu. Je to autobus, ktorý je nasadzovaný na najdlhšie trasy so zástavkami pri nemocnici. Pre tých, ktorí ho nepoznajú, charakteristickým znakom autobusu Karosa Citelis je vyklápacia plošina pre vozičkárov s bezpečnostným snímačom pri stredných dverách, znížená svetlosť nástupného priestoru umožňujúca ľahšie nastupovanie rodičov s dieťaťom v kočíku, telesne postihnutých a starších občanov, zvýšený počet na sedenie a státie, nehovoriac o tom, že má moderný motor s automatickou prevodovkou, pre zlepšenú orientáciu cestujúcich slúži elektronická informačná tabuľa. Vyhrievaná sedačka pre vodiča a CD prehrávač zlepšujú jeho pracovné podmienky.


            Pri tejto príležitosti boli do tejto mimoriadnej udalosti zainteresované aj deti, ktoré skúšali svoje výtvarné cítenie v súťaži o nakreslenie najkrajšieho autobusu. Jeden chlapček sa u primátora uisťoval: „A že nepôjde autobus do šrotu!?“ Primátor ho uistil, že podľa informácií SAD, a. s., bude tento posledný exponát na pamiatku zachovaný v ich areáli. „Harmonika“ odišla z námestia aj so záujemcami o poslednú jazdu. Na konci vyhliadkovej trasy cestujúci prestúpili do nového nízkopodlažného kĺbového autobusu Karosa Citelis 18 m. Jeho účastníci si pochvaľovali komfort nového autobusu.    (jč) 


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!