Rokovanie K8 v Trenčíne: Krajské mestá odmietajú zmenu zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy

24. 5. 2008

 
Trenčín 23. mája (TASR) – Členovia Združenia krajských miest K8 v plnom rozsahu odmietajú zmeny zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Informovali o tom dnes primátori krajských miest v Trenčíne na tlačovej konferencii po skončení rokovania Združenia K8.


Návrh novely má podľa predkladateľov zaviesť prísnejšie pravidlá fiškálnej disciplíny aj z dôvodov zavedenia meny euro, ako aj z dôvodov sanovania niektorých potrieb, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe. Zvolený spôsob podľa členov K8 obmedzuje finančnú autonómiu samospráv a považujú ho za neopodstatnený.


„Domnievame sa, že návrh novely zákona zväzuje pôsobnosť samosprávy v oblasti finančného hospodárenia. Aj keď vnímame to, že Slovensko prechádza a pripravuje sa na vstup do eurozóny, domnievame sa, že takéto obmedzovanie pôsobnosti samosprávy nie je dobré,“ povedal primátor mesta Košice František Knapí. Vysvetlil, že finančné možnosti, ktoré doteraz samospráva mala, budú značne oklieštené a znížia, alebo utlmia rozvoj slovenských miest.


Prijatie novely by podľa primátora Trenčína Branislava Cellera mohlo v praxi znamenať okrem iného aj to, že by si mestá nemohli zobrať nové úvery. „Pritom podľa súčasnej platnej úpravy ešte môžu, čiže by to de facto mohlo znamenať zastavenie ich rozvoja, pretože úvery môžu byť určené iba na investície a nie na spotrebu,“ povedal Celler. Zdôraznil, že prijatie novely by vstúpilo aj do plánov, ktoré majú mestá dlhodobo plánované. „My navrhujeme, aby to zostalo tak, ako to je. Podľa nás je to dostatočne limitujúce na to, ako sa môžu obce ďalej rozvíjať,“ uviedol Celler. Dodal, že podľa K8 táto novela nesúvisí s plánovaným zavedením eura.


Združenie K8 bolo zapísané do registra záujmových združení právnických osôb v decembri 2006. Jeho cieľom je obhajovať záujmy krajských miest a ich obyvateľov.


Copyright © TASR 2008


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ TASR  je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona. 


Združenie krajských miest Slovenskej republiky K8


 


Združenie K8 bolo rozhodnutím Krajského úradu v Bratislave zapísané do registra záujmových združení právnických osôb dňa 29.12.2006. Cieľom Združenia K8 je obhajovať záujmy krajských miest a ich obyvateľov, spoločnými silami zabezpečovať rozvoj  samospráv a koordinovať postup pri hľadaní a presadzovaní riešení pre občanov. Zastupuje približne 1,2 milióna občanov Slovenska a členov spája odhodlanie aktívne a dôrazne vstupovať do diskusie o kľúčových rozhodnutiach a aktivitách vlády SR, Národnej rady SR ale aj ďalších orgánov, ktoré majú dopady nielen na samotný výkon samosprávnych kompetencií, ale aj na životy  občanov a miest v čo najširšom meradle.


          Členovia Združenia krajských miest K8 chcú byť partnermi i vláde SR a požadujú adekvátny priestor pri tvorbe opatrení ovplyvňujúcich ich činnosť s cieľom vyhnúť sa problémom pri ich implementácii, alebo neprimeraným zásahom do kompetencií samospráv.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!