Putovná výstava POMOC! je v Trenčíne

28. 7. 2021

Výstava fotografií hovorí o tom, ako Slováci pomáhajú v zahraničí. Nájdete ju na Štúrovom námestí do 8. augusta 2021.

Uvidíte na nej zábery z Kene, Južného Sudánu, Iraku, Somálska a Libanonu. Zachytávajú celkovú situáciu a životné podmienky v týchto krajinách. Autorom fotografií je vojnový fotograf Ján Husár.

„Výstava vznikla počas 3 – 4 rokov. Je mnoho vecí, ktoré ma zasiahli. Za najhoršie považujem asi občiansku vojnu v Sýrii a udalosti v Iraku. Ľudia, ktorí utekali a aj novinári, ktorých som poznal a zabil ich Islamský štát.“

Výstavu v stredu 28. júla otvorili primátor mesta Trenčín Richard Rybníčekštátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková. „Aj takýmto spôsobom sa usilujeme prezentovať angažovanosť Slovenska v krajinách, kde pomoc potrebujú. Myslím si, že keď si ľudia pozrú vystavené fotky, uvedomia si, že i keď život na Slovensku má svoje ťažkosti, inde existujú komunity ľudí, ktorí zápasia s existenčnými problémami. Slovensko ako krajina, ktorá si len nedávno začala budovať kapacitu rozvojovej pomoci, dnes dokáže konkrétne pomáhať. Na fotografiách sú veľmi silné príbehy. Verím, že nám táto výstava posilní empatiu a zosilní angažovanosť pri pomoci iným,“ povedala I. Brocková.   

Hlavným motívom výstavy je práve pritiahnuť pozornosť na problematiku rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci a vyvolať verejnú diskusiu o potrebe pomáhať.

Výstavu zorganizovala Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, ktorá je rozpočtovou organizáciou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a vystupuje pod značkou SlovakAid. Od roku 2003 je symbolom oficiálnej rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky. Jej cieľmi sú najmä zmierňovanie hladu a chudoby a podpora udržateľného rozvoja. Na ich zabezpečenie vznikla v roku 2007 Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, ktorá odvtedy pomáha ľuďom v najmenej rozvinutých a najohrozenejších regiónoch sveta prostredníctvom stoviek podporených projektov.

Jej dlhoročným spolupracovníkom je fotograf Ján Husár, ktorý videl a zažil už všeličo. „Keď sa človek vracia domov na Slovensko a čím ide z väčšieho pekla, ten návrat je ťažší a zvláštny. Keď máte to šťastie, že tam, kde ste boli, tiekla voda, hoci studená, ale aspoň taká, z ktorej ste sa nenakazili napríklad cholerou a doma potom otočíte kohútikom, tečie vám číra, pitná a teplá voda, je to zaujímavý pocit.“

„Vždy je dobré si pripomenúť, že sme bohatá krajina. Častokrát si myslíme, že sme chudobní, no skutočnú chudobu zažívajú inde. Vidíme to i na tejto výstave. Slovensko je i vnútorne bohaté tým, že dokáže byť solidárne a pomáhať chudobnejším a slabším,“ poznamenal počas otvorenia výstavy primátor R. Rybníček.

Už pri zrode OSN stála myšlienka, že žijeme na jednej planéte, že izolované problémy neexistujú, že spolu sme silnejší. Výstava sa preto zároveň koná pri príležitosti 75. výročia vzniku Organizácie spojených národov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!