Prvý koncert v Garáži už najbližšiu sobotu

23. 9. 2021

Garáž poznajú návštevníci Pohody ako jej najmenší stage, ktorý je zároveň symbolom začiatku. Na dva mesiace je presťahovaná v trenčianskom skateparku, kde poslúži ako priestor na tvorbu kultúrnych a komunitných podujatí. Otvárací koncert bude už najbližšiu sobotu 25. septembra 2021.

Nápad ponúknuť Garáž z Pohody mladým, ktorí sa stretávajú v skateparku a dať im tak priestor na ich hudobné a komunitné začiatky, vznikol na podporu kandidatúry Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry.

„Garáž považujeme za základ hudobnej scény, tam sa začína cesta mnohých kapiel,” hovorí Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda. „Aj my v Bez ladu a skladu sme začínali v garáži u našich na Novinách alebo neskôr u Kubicovcov.”

O technické zabezpečenie garáže sa postará Pohoda Festival. Program v nej si však vytvoria mladí sami. Garáž im bude k dispozícii v októbri a v novembri, svoje akcie môžu nahlasovať na www.trencin2026.sk v sekcii Garáž. Tím Trenčín2026 im produkčne pomôže pri realizácii. 

Projekt Garáž je výsledkom spolupráce tímu Trenčín2026 a Pohoda Festivalu spolu s komunitou skejterov z trenčianskeho skateparku. „Skateparkové“ športy sú silne prepojené s hudbou. Príkladom je aj Milan Hanuliak, skejter a zároveň gitarista v trenčianskej kapele Cherry Street, ktorý komunitu zo skateparku zastupuje.

Prvé podujatie v Garáži

Dvere Garáže v trenčianskom skateparku sa po prvý raz otvoria v sobotu 25. 9. 2021 vystúpením rapera Gleba (18.10 – 18.50) a trenčianskych kapiel Fraktúra (17.00 – 17.40), Cherry Street (19.20 – 20.00) a Fyasco (20.40 – 21.20). V sprievodnom programe budú Elite Barber strihanie, O.Z. Divo aktivity + merch, súťaž na balanceboardoch, súťaž v skoku do výšky a súťaž o najlepší trik.

V programe kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 máme cieľ, aby sa z pasívnych prijímateľov kultúry stali aktívni účastníci. Tiež chceme vytvoriť možnosti na to, aby sa ľudia naučili sami tvoriť kultúrnu ponuku, ktorá im v meste chýba,” vysvetľuje Veronika Žák Sučanská, ktorá má v tíme Trenčín2026 na starosti zapájanie obyvateľov do projektu.

V Garáži ide presne o to. Ukazujeme, že komunita okolo trenčianskeho skateparku je aktívna a živá. Dávame mladým nielen fyzický ale aj mentálny priestor na zamyslenie sa, čo im chýba a čo by tu v skateparku mohlo byť. A tiež získajú skúsenosti z organizovania kultúrneho podujatia a zážitok z toho, keď sú sami jeho tvorcami.”   

V decembri sa rozhodne o tom, ktoré z troch slovenských miest Trenčín, Nitra alebo Žilina sa stane Európskym hlavným mestom kultúry 2026.

Ak získa titul Trenčín, Garáž bude putovať po celom meste a jeho okolí. Rôzne umelecké skupiny alebo komunity dostanú možnosť presunúť si Garáž k svojmu pôsobisku a pripraviť v nej program na určený čas. Pri manažovaní sa nebudú musieť spoliehať len na vlastné sily, získajú aj rady v oblasti organizácie kultúrnych podujatí.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!