Prvá registrácia na bezplatný kompost je ukončená

20. 3. 2023

Registračný formulár na bezplatné prevzatie kompostu vyplnilo viac ako 1100 trenčianskych domácností. Kapacita, ktorej je možné v tomto momente vyhovieť, sa pre veľký záujem ľudí o kompost naplnila. Preto je v súčasnosti registračný formulár už neaktívny.

človek naberá kompost lopatou

Záujem o certifikovaný kompost z trenčianskej kompostárne prejavili domácnosti v našom meste hneď po spustení registrácie 2. marca 2023. Vďaka zodpovednému triedeniu bioodpadu a kvalitnému spracovaniu vytriedeného bioodpadu má trenčiansky kompost vysoký obsah živín, hodnotu pH > 8, je zdrojom dusíka, fosforu, draslíka, horčíka, vápnika a stopových prvkov. 

V aktivite bezplatného odberu kompostu pre domácnosti chce mesto pokračovať. “Predpokladáme, že by sa to mohlo podariť niekedy na jeseň,” hovorí špecialistka pre životné prostredie a odpady Zuzana Čachová. “Závisieť to bude aj od ochoty a zodpovednosti občanov vytrieďovať bioodpady.”

Na kvalitu kompostu teda musíme myslieť už pri triedení bioodpadu, do ktorého nepatria žiadne obaly z potravín, exkrementy domácich miláčikov, tekutý odpad ako olej či mlieko, ani jednorazové obaly z jedál, plastové vrecúška, plastové tégliky či iné druhy odpadov.

Ak sa tieto veci do hnedej bionádoby dostanú, veľmi ťažko sa potom z vyvezeného bioodpadu odstraňujú. 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!