Projekt kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry finišuje

3. 12. 2020

Už iba pár dní má tím EHMK Trenčín 2026 na to, aby dokončil projekt kandidatúry nášho mesta na Európske hlavné mesto kultúry. Čas na odovzdanie projektu v an­glickom jazyku je do 15. decembra 2020. Tím robí po­sledné úpravy. Po nich bude nasledovať grafická úprava a tlač takzvaných Bid-Bookov. V najbližšej dobe chcú čle­novia tímu predstaviť novú vizualitu vrátane loga, ktoré reprezentuje myšlienku projektu a jeho smerovanie.

Projekt je z veľkej časti posta­vený na zisteniach od občanov mesta. Tím ich získal prostred­níctvom rôznych fokusových skupín počas uplynulých mesia­cov ako aj prostredníctvom onli­ne dotazníka, ktorý bolo možné vyplniť na internetovej stránke trencin2026.sk do polovice ok­tóbra. V priebehu celej prípravy projektu sa dopytovania zúčast­nilo viac ako 2 tisíc ľudí.

POSLANCI SÚČASŤOU FOKUSOVÝCH SKUPÍN

Na štyroch stretnutiach členo­via tímu EHMK debatovali s po­slancami za jednotlivé mestské časti, ktoré zastupujú. Do poci­tovej mapy zaznačovali miesta vhodné na kultúru alebo mies­ta, kde sa najčastejšie obyvatelia zdržiavajú vo voľnom čase. Tím pre nich pripravil niekoľko otá­zok, súvisiacich s komunitami mestských častí, s ich probléma­mi, debatovali aj o tom, ako by mohli jednotlivé mestské časti vyzerať za 10 rokov či o najväč­ších unikátnostiach týchto častí mesta.

JUH AKO MODERNÉ MLADÉ SÍDLISKO

„Mestská časť Juh má najniž­ší priemerný vek obyvateľstva, práve preto je tam veľa rodin­ných komunít stretávajúcich sa vo vnútroblokoch, na ihriskách či v kultúrnom centre“, hovorí Ve­ronika Sučanská, facilitátorka fokusových skupín s poslanca­mi, koordinátorka práce s mlá­dežou mesta Trenčína a súčas­ne členka tímu EHMK Trenčín 2026. „Ďalšia veľká komunita je cirkevná, ale nemôžeme zabud­núť ani na komunitu športovcov či záhradkárov, stretávajúcich sa v záhradkárskych oblastiach. Medzi najväčšie unikátnosti môže patriť Brezina, ktorá za­sahuje do viacerých mestských častí, ale aj vnútrobloky, kto­ré sú pre túto mestskú časť ty­pické. O 10 rokov by si poslanci svoju mestskú časť predstavovali veselú s bohatým komunitným, kultúrnym a rodinným životom a ako moderné a mladé sídlisko,“ dopĺňa V. Sučanská.

SEVER BEZ BARIÉR

S poslancami za mestskú časť Sever sa tím EHMK rozprá­val o tom, že táto mestská časť má vo svojom území vysokú aj strednú školu, preto veľká ko­munita je práve tá študentská. Zároveň vedie cez Sever zrekon­štruovaná hrádza, ktorá láka športovcov, rybárov ale aj rodi­ny s deťmi či psíčkarov. Medzi najväčšie unikátnosti tejto časti patrí rieka Váh a priľahlá hrádza ale aj krásy Kubrej. O 10 rokov vidia poslanci mestskú časť bez­bariérovú s dobrou infraštruktú­rou a kultúrnymi možnosťami.

ZÁPAD SO ZACHOVANOU IDENTITOU

„Mestská časť Západ žije fol­klórom a kultúrnymi aktivitami najmä v kultúrnych domoch“, dopĺňa V. Sučanská a zdôraz­ňuje, že aj témy kultúrnych do­mov sa snaží tím EHMK zapra­covať do projektu kandidatúry. Poslanci identifikovali, že me­dzi unikátnosti patria kyselky v mestskej časti ale aj architek­tonická krása Detského mesteč­ka. Komunity najčastejšie trávia voľný čas na športoviskách, šta­diónoch či v kultúrnych domoch a iných verejných priestran­stvách. Veľká komunita sú práve stredoškoláci, keďže mestská časť Západ má na svojom území niekoľko stredných škôl. Poslan­ci si mestskú časť prajú medzi­generačne prepojenú s dobrou infraštruktúrou a zachovanou identitou.

STRED S UPRAVENÝMI VEREJNÝMI PRIESTORMI

Mestská časť Stred má na svo­jom území skatepark, trhovisko, nákupné centrum či námestie, preto je zdrojom rušného komu­nitného života. Za unikátnosť môžeme považovať zelenú So­blahovskú ulicu, Zátoku poko­ja či iné miesta popri rieke Váh. Vízia mestskej časti je dokonče­nie projektu Trenčín si Ty, bez­bariérovosť a upravené verejné priestory v mestskej časti.

Aj vďaka týmto rozhovorom dokázal tím EHMK identifiko­vať v rôznych mestských čas­tiach miesta určené na kultúrne podujatia ako aj miesta s poten­ciálom revitalizácie či rekon­štrukcie do budúcnosti.

 

ČO JE EURÓPSKE HLAVNÉ MESTO KULTÚRY?

Formát Európskeho hlavného mesta kultúry iniciovala už v roku 1983 Melina Mercouri. Táto grécka herečka, speváčka a neskôr mi­nisterka kultúry mala pocit, že v danej dobe sa umeniu nevenuje dostatok pozornosti. „Verila, že kultúra je tým správnym prostriedkom nielen na otvorenie dialógu o dôležitých témach a prepojenie jednotlivých národov a kultúr, ale že je aj nástrojom na rozpumpovanie ekonomiky a podporu diverzity“, vysvetľuje manažérka projektu Trenčín 2026 Lucia Dubačová.

Program Európske mesto kultúry sa začal v lete roku 1985, pričom prvým držiteľom titulu boli Atény. Počas nemeckého predsedníc­tva v roku 1999 ho premenovali na Európske hlavné mesto kultúry a tento názov si zachoval dodnes.

Cieľom projektu Európske hlavné mesto kultúry je pomôcť mestu, ktoré tento prestížny titul získa, vyrásť. Rieši kultúru ako celok, teda nielen umelecký program, ale aj celkovú kvalitu živo­ta, pohľad na európske hodnoty, ekológiu a aktívny verejný život. Za posledných 37 rokov práve vďaka tomuto programu dokázali desiatky miest naštartovať a posilniť kultúrnu scénu, komunity, vylepšiť si infraštruktúru, zväčšiť svoj mestský potenciál a najmä predstaviť svoje plány a vízie širokému obyvateľstvu doma aj v za­hraničí. Termín odovzdania projektu v rámci prvého kola súťaže je 15. decembra 2020. Viac info aj na www.trencin2026.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!