Pripomenuli sme si oslobodenie Trenčína

8. 4. 2011

Desiatky ľudí od najmenších žiakov až po pamätníkov II. svetovej vojny si v piatok 8. apríla pri Pamätníku umučených na Brezine pripomenuli 66. výročie oslobodenia mesta. Oslavy zorganizovali mesto Trenčín, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Jednota dôchodcov na Slovensku.


Po kladení vencov sa prítomným prihovoril primátor mesta Richard Rybníček. „Stretáme sa na mieste, ktoré je pre naše mesto dôležité, pretože ľudia, ktorí sú tu pochovaní, obetovali svoje životy za to, že tu dnes môžeme žiť. Môžeme tu žiť slobodne a šťastne. Nesmieme dopustiť, aby sa fašistické zverstvá niekedy opakovali, aby niekto rozhodoval, kto je dobrý a kto je zlý. A musíme si tieto udalosti pripomínať a odovzdávať ďalším pokoleniam. Vzdávam hold všetkým, ktorí sa o našu slobodu pričinili,“ povedal primátor Rybníček.


 


Čo sa stalo pred 66  rokmi? 


Trenčín na sklonku II. svetovej vojny oslobodili sovietski a rumunskí vojaci. Po bleskovom útoku Nemci sotva z mesta ušli, stačili však vyhodiť do povetria oba mosty cez rieku Váh, boje a ostreľovanie mesta z druhej strany Váhu pokračovalo ešte dvadsať dní. Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali životy 1 380 Rumunov, 1 255 Sovietov, zahynulo aj 171 civilistov. Boje v okrese ustali 30. apríla 1945.


Dva týždne po skončení vojny, 22. mája, sa našlo na Brezine v Dúšovej doline sedem hromadných hrobov. V nich bolo 69 tiel. Išlo o mučených partizánov, ale aj civilistov s antifašistickým zmýšľaním. Nemci ich aj za pomoci Hlinkových gárd mučili v budovách terajšieho krajského súdu a štatistického úradu od októbra 1944 do apríla 1945. Po krutom mučení ich doviedli na Brezinu, zastrelili alebo uškrtili a vhodili do hrobu. Po exhumácii 43 z nich identifikovali. Najmladší Jozef Chrenko z Dubodiela mal len 19 rokov. Medzi umučenými boli aj muži, ženy, ale aj cudzinci zo Sovietskeho zväzu, Spojených štátov amerických, Česka, Rakúska, Maďarska a Francúzska. Telá pochovali pri pamätníku nad čerešňovým sadom.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!