Primátorská kvapka krvi pokračuje

2. 10. 2014

Sobášna sieň mestského úradu bude opäť hostiť mobilné odberové pracovisko Národnej transfúznej služby v Trenčíne a tiež dobrovoľných darcov krvi. Stane sa tak v stredu 8. októbra od 8.00 do 11.00 hodiny.


Po tom, čo sa tradícia Primátorských kvapiek krvi osvedčila v ostatných krajských mestách, Trenčín nezaváhal a už prvý mobilný odber krvi priamo na mestskom úrade 29. januára tohto roka bol veľmi úspešný. Krv darovalo 32 ľudí, z nich bolo až 24 prvodarcov.


Akcia zameraná na darcovstvo krvi pod záštitou primátora sa na trenčianskom mestskom úrade uskutoční opäť. „Tešíme sa na našich darcov krvi, ale aj na prvodarcov. Ak sa najmä mladí ľudia rozhodujú, chcem ich ubezpečiť, že akékoľvek obavy sú zbytočné,“ povedala vedúca lekárka Národnej transfúznej služby v Trenčíne Nataša Chovancová.  Darcom krvi sa môže stať duševne a fyzicky zdravá osoba vo veku od 18 do 60 rokov s váhou viac ako 50 kilogramov. „Odporúčam nejesť 14 hodín pred odberom žiadne tučné jedlá. Vhodné sú ľahké raňajky, napríklad chlieb s medom, ovocie, zelenina. K tomu šálka čiernej kávy, čaju, minerálky alebo ovocnej šťavy. Pred odberom je potrebný dostatok spánku a nezabudnúť na pravidlo – nefajčiť,“ upozorňuje N.Chovancová.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!