Primátori krajských miest rokovali v Trenčíne + video

22. 5. 2020

V piatok 22. mája 2020 pricestovali do Trenčína siedmi primátori krajských miest Slovenska. Hostil ich štatutár Trenčína Richard Rybníček. Spoločné stretnutia absolvuje neformálne združenie K8 každého pol roka v inom krajskom meste.

Jednou z hlavných tém ich spoločnej diskusie v Trenčíne bolo financovanie samosprávy v súvislosti s dopadmi pandémie na rozpočty miest. „Boli sme to práve my, ktorí v úvodných dňoch a týždňoch prijímali zásadné rozhodnutia, aby sme pomohli Vláde SR situáciu zvládnuť. Preto budeme chcieť, aby sme čo najskôr rokovali s ministrom financií a so štátom. Budeme žiadať, aby sa podielové dane a vôbec financovanie samosprávy dostalo na úroveň roku 2019. Budeme žiadať, aby štát pokryl straty, ktoré nám hrozia z podielových daní na úroveň minulého roka. Ak sa toto udeje, v čo dúfame, bez problémov zabezpečíme nielen chod miest, ale aj ich rozvoj. Tým udržíme zamestnanosť, podporu podnikateľských subjektov v našich mestách a takýmto spôsobom sa pričiníme aj o to, o čo ide vláde – čiže udržanie zamestnanosti a rozvoj Slovenska,“ uviedol primátor Trenčína R. Rybníček a s tým, že v prípade pomoci od štátu, občania nepocítia žiadne obmedzenia v službách, či už ide o kosenie, osvetlenie, opravy chodníkov a ciest, ale aj rekonštrukcie škôlok, škôl, vnútroblokov a podobne. „Chceme poukázať na príklad Nemecka, kde kancelárka Merkelová ocenila potrebu fungovania miest a obcí. Tam dostali pomoc v sume 57 miliárd eur. Dúfame, že takýmto spôsobom pristúpi k mestám a obciam aj Vláda SR a dá im váhu, ktorú si zaslúžia. Myslím si, že tá suma nebude tak drastická, aby to vláda nezvládla a nepomohla mestám a obciam, ktoré tvoria štát a kde ľudia reálne žijú,“ doplnil R. Rybníček.

Vo štvrtok 21. mája 2020 dostali mestá a obce podielové dane. Pred mesiacom šlo o prepad mínus 7 %, teraz to je mínus 10 až 11 percent. „My dnes prognózujeme výpadok na základe dát, ktoré máme. Musíme počkať ešte na najbližšie dva mesiace, kedy sa dopady krízy pre pandémiu prejavia v plnej miere. V Žiline počítame s výpadkom až 9 miliónov eur,“ informoval primátor Žiliny Peter Fiabane. Podľa neho, ak vláda robí kroky na podporu podnikateľského prostredia, treba chápať, že aj krajské mestá sú veľkými zamestnávateľmi, majú veľké výdavky, musia zabezpečiť svoj chod. „Očakávame taký prístup vlády, ktorý bude rozumieť rozvoju fungovania miest a tiež tomu, že ich finančná podpora je opodstatnená,“ dodal primátor Žiliny.

Primátori krajských miest sa v Trenčíne venovali aj otázkam objektívnej zodpovednosti. V najbližšom období budú riešiť s ministerstvom vnútra dotiahnutie zákona v tejto veci. Chcú, aby mestá mohli byť efektívne pri otázkach regulácie parkovania a práce mestskej polície. Vyjadrili potrebu prijatia zákona o objektívnej zodpovednosti ešte v tomto roku.

Legislatívne by radi dostali pod kontrolu napríklad aj riešenie hluku z prevádzok, a to najmä po 22.00 h. Ide o diskotéky a rôzne hudobné produkcie. „Nič s tým nevieme urobiť, musí sa to riešiť cez Regionálny úrad verejného zdravotníctva, je to veľmi zdĺhavé a v danom okamihu neúčinné. Chceli by sme to dostať pod svoju kontrolu, aby mohli aj mestá merať hluk. Aby sme mali právo akciu ukončiť hneď v tej chvíli, ako nameriame nadlimitný hluk bez toho, aby sme museli čakať na vyhodnotenie iných orgánov,“ vysvetlil trenčiansky primátor.

Dôležitou témou pre všetky krajské mestá sú odpady, a to  z hľadiska ich triedenia a aj nových povinností, ktoré mestá a obce čakajú. „Hovorili sme už s ministrom životného prostredia Jánom Budajom, ktorý potvrdil, že pripravujú opatrenia, aby bolo jasné, akým spôsobom sa budeme od 1. júla môcť vysporiadať s odpadom, ktorý produkujú podnikateľské subjekty na našom území. Zároveň potrebujeme vedieť, ako sa od 1. januára 2021 vysporiadame s triedením odpadu a jeho ukladaním na skládky. Toto nás veľmi zaujíma, lebo tieto veci môžu mať dopady na naše rozpočty,“ upresnil R. Rybníček.

Rokovanie združenia K8 sa dotklo aj nového programovacieho obdobia a snahy krajských miest, aby do územného mestského rozvoja v rámci Slovenska pritieklo čo najviac peňazí, aby sa mestá mohli viac rozvíjať aj cez európske zdroje.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo nastolil tému chátrajúcich budov v centrách miest, o ktoré sa ich majitelia už roky nestarajú a nezaujímajú. Aj to chcú na najvyšších miestach v našom štáte otvoriť primátori krajských miest. „Mestá by mali mať cez štát kompetenciu voči takýmto majiteľom prijímať nejaké sankčné opatrenia. Nie je možné, ak my alebo iní investujú do rozvoja miest, aby niekto nechával chátrať staré budovy v ich centrách. Aktuálne na to nemáme žiadny dosah,“ potvrdil R. Rybníček.

V Trenčíne došlo i k voľbám. Na najbližšie obdobie sa predsedom neformálneho združenia primátorov krajských miest K8 stal štatutár Banskej Bystrice Ján Nosko a podpredsedom bude nasledujúcich 6 mesiacov primátor Trnavy Peter Bročka.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!