Primátori krajských miest rokovali v Banskej Bystrici

10. 10. 2005

          Primátori krajských miest žiadajú vládu, aby pri rozdelení dane z príjmov fyzických osôb určila jedno percento výhradne pre krajské mestá. Ako uviedli v závere minulého týždňa na tlačovej besede po rokovaní klubu K-8 v Banskej Bystrici, krajské mestá boli podľa nich pri fiškálnej decentralizácii najviac poškodené. Nezohľadnilo sa totiž, že krajské sídla plnia úlohy vo vzťahu k širšiemu regiónu a ich služby využíva aj množstvo obyvateľov iných miest a obcí.

          „Do krajských miest prichádza denne množstvo študentov, množstvo ľudí za prácou, za kultúrou a to nie je nikde zohľadnené. A aj s týmito návštevníkmi sú spojené určité výdavky,“ povedal primátor Trenčína Branislav Celler. Jedno percento z výnosu z dane z príjmov fyzických osôb by sa podľa primátorov malo vyčleniť z rezervy, ktorá v súčasnosti zostáva štátu, aby neboli ostatné obce a mestá nijako ukrátené. Predstavovať by to malo zhruba 300 až 360 miliónov korún. Tie by si chceli krajské mestá rozdeliť podľa počtu obyvateľov.


           Príjmy z dane rozdelila reforma financovania samosprávy. Obce z nej dostávajú 70,3 percenta, kraje 23,5 percenta a zvyšných 6,2 percenta je rezerva vlády na zmiernenie dosahov reformy. Peniaze z 25-miliardového balíka určeného pre mestá a obce sa rozdeľujú na základe koeficientov vychádzajúcich z počtu obyvateľov, žiakov do 15 rokov a dôchodcov. „Koeficienty nedostatočne zohľadňujú úlohy krajských miest. Dávali sme návrhy na ich doplnenie. Neboli prijaté s tým, že ide o nový systém a počkáme na jeho vyhodnotenie. Preto nechceme ísť cestou zmien koeficientov a vstupovať do koncepcie, v princípe s ňou súhlasíme,“ tvrdí B. Celler. V tomto roku dostali peniaze z rezervy z podobných dôvodov kúpeľné mestá a hlavné mesto Bratislava.


          Primátori sa zároveň dohodli, že Klub K-8 premenia z voľného zoskupenia na združenie  krajských miest. Hlavným dôvodom je, že ako právny subjekt chcú byť legislatívnym partnerom najvyšších orgánov SR najmä vo vzťahu pri prejednávaní zákonov vo vláde a parlamente.+ Šesti z ôsmich členov Klubu K-8 sa v závere minulého týždňa stretli v B. Bystrici, primátori krajských miest (zľava) Branislav Celler z Trenčína, hostiteľ Ján Králik, Andrej Ďurkovský z Bratislavy, Zdenko Trebuľa z Košíc, Milan Benč z Prešova a Štefan Bošňák z Trnavy. Na stretnutí chýbali Ján Slota zo Žiliny a Ferdinand Vitek z Nitry.


 


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!