Primátor zvolal nové zastupiteľstvo už o päť dní

15. 11. 2013

Po tom, ako poslanci odmietli rokovať o majetkových prevodoch, na ktoré čakajú občania aj investori, zvolal Richard Rybníček ďalšie zasadnutie na utorok 19. novembra.


S návrhom na viaceré nečakané zmeny v pôvodnom programe vystúpil vo štvrtok 14. novembra v úvode rokovania zastupiteľstva poslanec Rastislav Kudla (SMER-SD). Prekvapilo najmä vypustenie dôležitého bodu o majetkových prevodoch.


„Ľudia na to čakajú,“ povedal poslanec Patrik Žák (nezávislý). „Na mňa sa obrátili viacerí občania, ktorí v dražbe zakúpili byty a potrebujú súhlas mestského zastupiteľstva, aby si mohli vybaviť hypotéku. Čakajú na to, aby sme im schválili tento prevod,“ doplnil poslanec Ján Kanaba (nezávislý) a navrhol, aby majetkové prevody v programe zostali. Väčšina poslancov však jeho návrh nepodporila.


Primátor reagoval na situáciu slovami: „Vážení poslanci, vami navrhnutý program vidím teraz prvýkrát. Ak si myslíte, že tým trestáte mňa, mýlite sa. Problémy spôsobujete občanom mesta. Nehovoriac o tom, že tento bod obsahoval aj príjmy viac ako 450 tisíc eur do rozpočtu, pretože spoločnosť Akebono chce dokúpiť pozemky pre svoj závod v priemyselnom parku.“


S úplne zmeneným programom mal problém aj poslanec Michal Urbánek (SDKÚ-DS). „K novému programu som nemal žiadne materiály a nie som v stave za päť minút si toto prečítať, urobiť si názor a hlasovať. Veci, ktoré sme mali odkomunikované, sú vyčiarknuté z programu. Je zbytočné, aby som tu ďalej zotrvával,“ povedal poslanec a odišiel zo sály.


Väčšinový poslanecký klub SMER-SD okrem vypustenia majetkových prevodov navrhol a odsúhlasil v novom programe napríklad aj novelizáciu rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva či personálnu zmenu v dozornej rade Trenčianskych vodární a kanalizácií (TVK), a.s.


Poslanecká väčšina odvolala Máriu Kebískovú, ktorá v spoločnosti zastupovala mesto Trenčín, a nahradila ju poslancom Pavlom Kubečkom (SMER-SD).


„Je to mocenská politická fraška,“ reagoval na to primátor. „Z dozornej rady odvolali človeka, ktorý nemá politické ambície a je odborník a nahradili ho komunálnym politikom,“ povedal R. Rybníček po tom, ako ďalej odmietol viesť rokovanie.


Predseda poslaneckého klubu SMER-SD Daniel Beníček mocenské boje odmieta. Podľa neho reagovali na neinformovanosť poslancov zo strany primátora. „Čo sa týka pani Kebískovej, doteraz nám nepovedala, ako v dozornej rade TVK zastupuje mestské záujmy. Preto sme sa rozhodli, že si tam dáme svojho zástupcu. To je to, čo patrí k transparentnosti mesta,“ povedal pre novinársku obec D. Beníček.


Primátor mesta sa už do rokovacej miestnosti nevrátil. Zasadnutie ďalej viedol poslanec Pavol Kubečka (SMER-SD).


„Pochopil som, že toto zastupiteľstvo nechcelo riešiť problémy občanov, ale že sa strana Smer-SD spolu s Paliho kapurkovou veselou politickou stranou a ešte niekým snaží dokazovať svoju mocenskú silu voči mne ako primátorovi. Z rokovania som odišiel preto, lebo poslanci fatálnym spôsobom ohrozujú rozpočet mesta a ignorujú občanov, ktorí potrebujú ich pomoc,“ povedal primátor a ešte v ten deň zvolal mimoriadne zastupiteľstvo na utorok 19. novembra s jediným bodom programu – Majetkové prevody.


Vyjadrenie primátora si môžete pozrieť tu:


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=94VqtAED9sU


Celý záznam z rokovania mestského zastupiteľstva nájdete na www.trencin.sk už čoskoro.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!