Primátor Rybníček odmieta ďalšie uťahovanie opaskov

7. 10. 2013

Keď vláda SR vyzvala mestá a obce k memorandu o spolupráci, primátori a starostovia túto výzvu prijali. Už menej boli spokojní, keď vláda na posúdenie stavu financií vybrala metodiku, ktorá sa im nepozdáva.


Mesto Trenčín sa podľa tejto metodiky po Bratislave stalo druhým najmenej konsolidujúcim mestom na Slovensku. Voči takémuto hodnoteniu sa ako prvý ohradil primátor Richard Rybníček. K nemu sa pridali aj ďalší primátori na Rade Združenia miest a obcí Slovenska 28. septembra v Košiciach.


„My sme nešetrili preto, že by sa nám to páčilo, ale preto, že sme boli na hranici nútenej správy,“ povedal R. Rybníček. „Mesto Trenčín konsolidovalo tri roky, teda v časoch, keď nás k tomu nikto nevyzýval. Za tú dobu sme dokázali znížiť dlh mesta o 47 percent. Napriek tomu sme sa podľa metodiky, ktorá zohľadňuje iba rok 2012, ocitli medzi najmenej konsolidujúcimi mestami. Ak podľa metodiky nešetrím, chcem vám povedať priamo do očí, že nebudem už robiť nič, lebo viac sa už nedá,“ povedal na Rade ZMOS R. Rybníček.


  


Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik slová trenčianskeho primátora ešte priostril. „Jeden rok je málo, ten opasok sa už viac utiahnuť nedá. Pravda je v tých troch rokoch. Mali by sme zrozumiteľným hlasom povedať, že odmietame sankcie,“ povedal. Primátori a starostovia budú financovanie miest a obcí riešiť na mimoriadnej Rade ZMOSu už v piatok 11. októbra.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!