Primátor rokoval v Trenčíne s predsedom a členmi Vlády SR

13. 10. 2019

Slovenský premiér Peter Pellegrini sľúbil Trenčínu a jeho obyvateľom pomoc pri prevode starého železničného mosta do majetku mesta a tiež pri príprave preložky štátnej cesty, ktorá pretína centrum mesta v úseku od starého cestného mosta cez Hasičskú a Štefánikovu ulicu.

„Mestu Trenčín chceme vyjsť v ústrety tým, aby Železnice SR našli spôsob ako bezodplatne alebo symbolicky za 1 euro previesť do majetku mesta starý železničný most. Z dôvodu modernizácie železničnej trate je dnes v Trenčíne nový most, ten starý je nevyužívaný a mesto chce z neho urobiť tzv. zelený most pre peších a cyklistov. Primátor Trenčína veľmi intenzívne obhajoval aj potrebu preložky cesty I/61, ktorá pretína centrum mesta a spôsobuje značné dopravné problémy. Ak sa javí, že by bolo naozaj lepšie dať tú cestu bližšie k železničnej trati, nesmieme byť my tou brzdou. Ako prvý krok je ale potrebné uzavrieť diskusiu o zmene územného plánu pre túto celú lokalitu tak, aby tam bolo jasne zakreslené budúce trasovanie cesty a potom môžeme hovoriť ďalej o pomoci pri vypracovaní dokumentácie. Následne príde čas, kedy sa budeme rozhodovať o spustení investičnej akcie,“ uviedol premiér.

Primátor zdôraznil, že spomínané dopravné riešenie sa týka aj starého cestného mosta, ktorý je v katastrofálnom stave. „Aj ten bude súčasťou projektovej dokumentácie. Ide o bezpečnosť ľudí. My sme zatiaľ nepýtali peniaze, teraz je to o príprave na rokovania o budúcnosti tohto územia,“ povedal R. Rybníček.

P. Pellegrini potvrdil, že požiadal ministerstvo dopravy, „aby malo taký názor, akí názor majú občania mesta Trenčín a jeho vedenie. My tu nie sme nato, aby sme robili naprieky, ale aby sme im vyšli v ústrety. Verím, že ma pán primátor bude čoskoro informovať, že sa veci pohli tak, ako sme sa dohodli.“

Primátor R. Rybníček poďakoval premiérovi za jeho iniciatívu a finančnú pomoc v podobe 4 miliónov eur pre futbalový štadión a milióna eur na rekonštrukciu zimného štadióna. „Dnešná diskusia pomohla i v tom, že sa urýchlia rokovania s predstaviteľmi jednotlivých úradov, ministerstiev o rozhodnutiach, napríklad v oblasti dopravy. Zároveň ministerka Matečná prisľúbila, že urýchli procesy súvisiace s prideľovaním financií z eurofondov,“ uviedol primátor.

Výjazdové zasadnutie premiéra Petra Pellegriniho a vybraných ministrov Vlády SR sa uskutočnilo v piatok 11. októbra 2019 v Trenčíne. Zúčastnili sa ho predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, primátor Trenčína Richard Rybníček a predstavitelia viacerých miest a obcí z regiónu. Zhodli sa, že rokovania boli konštruktívne, o konkrétnych veciach a v prospech občanov.

Okrem už spomínaných záležitostí týkajúcich sa krajského mesta, premiér informoval, že sa blíži rekonštrukcia panelovej cesty I/9 medzi Mníchovou Lehotou a Drietomou. Slovenská správa ciest podá v najbližšom čase žiadosť o stavebné povolenie. „Spomeniem ešte nebezpečnú križovatku v Trenčianskej Teplej smerom na Trenčianske Teplice. Teraz, po rokovaní s premiérom, verím, že Slovenská správa ciest nájde rýchle a finančne nenáročné riešenie,“ uviedol predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý ešte požiadal Vládu SR, aby s ministerkou školstva prehodnotili normatív, ktorý je prideľovaný na stravovanie žiakov na športových školách. Podľa neho je potrebné, aby tu navýšili financie.

„Chceme pomôcť aj v rozšírení trenčianskej nemocnice o tzv. oddelenie športového lekárstva, vybaviť ambulancie technickými zariadeniami, nakoľko sa tu rozširuje výučba športových predmetov, spustila sa hokejová akadémia v Trenčíne a podobne,“ informoval P. Pellegrini.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!