Primátor má vyjednávať lepšie podmienky s Marius Pedersen

26. 5. 2011

Mesto Trenčín má podpísané z minulosti zmluvy s dvoma spoločnosťami, ktoré sa starajú o zeleň a dodávku tepla. V súvislosti s nimi podalo dve trestné oznámenia pre podozrenie z neoprávneného nakladania s mestským majetkom, podozrenia z trestných činov podvodu a  zneužitia právomoci verejného činiteľa a machinácie pri verejnom obstarávaní. Vecou sa zaoberá kriminálna polícia v Trenčíne.


Poslanci mestského zastupiteľstva na mimoriadnom zasadnutí tieto zmluvy prerokovali a odporučili vyjednávať lepšie podmienky so spoločnosťou Marius Pedersen, ktorá sa okrem iného stará o zeleň a navrhli vypovedať zmluvu so spoločnosťou ERES, ktorá sa stará o dodávku tepla. „Konečné rozhodnutie u oboch spoločností bude na mne. Sú dve možnosti, buď dohoda alebo vypovedanie zmluvy a spochybnenie dlhov voči spoločnosti Marius Pedersen. Tejto firme má mesto uhradiť faktúry z minulého roka za celkovo 4,8 milióna eur. Niektoré objednávky však boli vystavené až niekoľko mesiacov po vystavení faktúr. V súčasnej situácii je pre riziko súdnych sporov a exekúcii rozumnejšie, aby sme sa pokúsili o dohodu, ktorá umožní ďalej vykonávať základné služby pre mesto, ktoré mu ukladá zákon. Súčasťou dohody by malo byť  zníženie dlhu, jeho úhrada v splátkach, rozložených do niekoľkých rokov a zníženie cien za služby ako kosenie, pretože boli podľa nášho názoru neprimerane vysoké. Cieľom je zabezpečiť kvalitné služby za výrazne menej peňazí. Spoločnosti ERES mesto na základe dodatkov k zmluve dlží jeden milión eur. Vyšetrovanie a prípadné vyvodenie zodpovednosti za tieto zmluvy a ich dodatky je vecou vyšetrovateľov a súdov. Z nášho pohľadu je dôležité, aby neboli ohrozené základné služby v meste,“ povedal trenčiansky primátor Richard Rybníček.


Poslanci odmietli výstavbu nájomných bytov


Primátor Richard Rybníček predložil do zastupiteľstva aj návrh na schválenie dohody o spolupráci so spoločnosťou Idea Grande na výstavbu takmer 700 nájomných bytov. Projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP) počíta s výstavbou takmer 700 nájomných bytov, pričom 225 z nich by patrilo mestu. „Predloženiu projektu predchádzala finančná analýza dopadov na mesto, ktorá preukázala  minimálne riziká a veľké benefity pre mesto v podobe lacných nájomných bytov, hlavne pre mladých ľudí, ktorí sa odmietajú zaťažiť hypotékou,“ uviedol Rybníček.


Návrh však poslanci neschválili, až na dve výnimky ho odmietol najväčší poslanecký klub v zastupiteľstve, Smer-SD. „ Som hlboko sklamaný. Evidujeme okolo 600 žiadostí o bývanie, navyše novým investorom nestačí pekný pozemok, žiadajú aj infraštruktúru a možnosť ubytovania pre  svojich zamestnancov. Trenčín starne, demografická krivka je hrozivá. Sme v situácii, kedy potrebujem do Trenčína získať mladých ľudí z okolia, ale aj udržať tých našich. Nerozumiem rozhodnutiu poslancov strany Smer-SD, že nepodporili projekt, ktorý pomôže mladým ľuďom. Je to prehra mesta a jeho občanov,“ komentoval rozhodnutie Rybníček.


Hlavná kontrolórka kritizovala meškajúce výplaty


Hlavná kontrolórka mesta Libuša Zigová na zastupiteľstve predniesla kritiku za meškajúce výplaty zamestnancom mesta z januára tohto roka. Mesto vtedy nemalo dosť finančných prostriedkov na výplaty, kontrolórka však oponovala, že peniaze na platy pedagógov na základných školách už zo štátu na účet mesta prišli. Preto podala na prokuratúru.  „Nemali sme na účte dostatok prostriedkov pre všetkých zamestnancov. Na školách totiž nepôsobia len učitelia a nechcel som dopustiť stav, že jedni dostanú a druhí nie. Použil som rovný meter a všetci zamestnanci dostali svoje mzdy naraz, 25. januára,“ uviedol k sťažnosti s tým, že práve hlavná kontrolórka dva dni pred komunálnymi voľbami odsúhlasila zmenu rozpočtu a umožnila dodatočnú dotáciu v sume 150 tisíc eur, čím podľa názoru primátora navýšila dlh mesta.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!