Priemyselný park Bratislavská ulica

11. 7. 2008

Lokalita sa nachádza v katastri Trenčína. Pozemok je pozdĺžneho tvaru, ohraničený štátnou cestou I/61 (severo-západ) a kanálom rieky Váh. V juhozápadnej časti sa nachádza čistiareň odpadových vôd (ČOV). V severovýchodnej časti je mimoúrovňová križovatka diaľničného privádzača a cesty I/61. Pozemok je relatívne rovný, max. prevýšenie je do 3 m na celom pozemku. 


Rozloha: 115 ha


Nadmorská výška: 205 m


Hladina spodnej vody: 2-3 m


Doprava


Cestné napojenie na privádzač diaľnice D1 a štátnu cestu prvej triedy I/61 priamo na hranici pozemku. Hlavná železničná trať Bratislava — Žilina — Košice prechádza okolo lokality, v okruhu sú tri železničné stanice. Medzinárodné letisko v Bratislave je vzdialené 120 km, po diaľnici zhruba 1 hodina cesty. Je možné


využiť letisko v Trenčíne.


Výhody


Vynikajúce dopravné napojenie. Na pozemku je vybudovaná čistiareň odpadových vôd. Priamo pri pozemku je cestné napojenie na privádzač diaľnice D1 a štátnu cestu I. triedy I/61. Zaradený štátnou agentúrou SARIO medzi priemyselné parky „strategického významu“ v rámci SR.



 


Do Trenčína prídu nové firmy


(11.12.2007, Hospodárske noviny)


Holandský developer CTP Invest pripravuje v Trenčíne výstavbu obrovského priemyselno-logistického parku, v ktorom sa usadí niekoľko desiatok menších a stredne veľkých zahraničných investorov. Viacúčelový areál si vyžiada investície približne 4 miliardy korún a s jeho výstavbou chcú začať v budúcom roku. Súčasťou týchto nákladov sú nielen stavebné práce, ale aj technologické vybavenie jednotlivých prevádzok, ktoré developer poskytne svojim partnerom do dlhodobého prenájmu.


 


Pestrá zmes investorov



 
Podľa projektového manažéra Martina Fodora pôjde o mix najrôznejších prevádzok postavených predovšetkým na báze strojárskej a elektrotechnickej výroby. Súčasťou novej priemyselnej zóny s rozlohou 37 hektárov bude aj viacero logistických, skladovacích, distribučných a servisných firiem. Fodor odmietol spresniť názvy zahraničných spoločností, ktoré sa v Trenčíne usadia, keďže rokovania s jednotlivými záujemcami ešte neboli ukončené.
V zozname viac ako dvadsiatich výrobných firiem však nájdeme veľmi pestrú zmes investorov – od výroby a montáže rôznych strojárskych výrobkov, cez tepelné úpravy kovov, produkciu slaboprúdových káblov pre automobilový priemysel až po produkciu dopravných značiek či viaceré opravárenské strediská zamerané na záručný a pozáručný servis. V trenčianskej zóne nebude chýbať ani spoločnosť špecializovaná na kompletizáciu krabicového softvéru a reklamných zostáv či tlačiarenské služby.



 Samostatná časť areálu má byť vyčlenená pre logistiku. Nájomníci budú v parku poskytovať skladovacie a distribučné služby zamerané na technické sklo, automobilové náhradné diely, elektrospotrebiče či výpočtovú techniku. Najväčšími lákadlami pre nich má byť lokalizácia parku v tesnom susedstve diaľnice a desiatky významných zahraničných investorov, ktorí sa na Považí usadili.


Rozširujú sieť



 
Obdobnú priemyselno-logistickú zónu začne CTP Invest v budúcom roku stavať aj v Dolnom Hričove pri Žiline. Príprava pozemkov a výstavba nových hál na 36 hektároch bude Holanďanov v tejto lokalite stáť tiež približne štyri miliardy korún. Dolný Hričov leží v blízkosti automobilky Kia Motors Slovakia a má dobré cestné spojenie aj so závodom Hyundai v Nošoviciach pri Ostrave.
CTP Invest pôsobí už od polovice 90. rokov aj v susednom Česku, kde prevádzkuje šestnásť viacúčelových industriálnych zón. Podobnú sieť nájomných parkov plánuje vybudovať aj na Slovensku. Medzi aktuálnych kandidátov patrí lokalita v Prešove, kde zvažujú výstavbu komplexu skladových, výrobných, logistických, obchodných a administratívnych priestorov.


Prídu ďalší skladníci



 
Pretrvávajúci hlad firiem po logistických a distribučných priestoroch láka k nám aj ďalšie skladnícke firmy. Jednou z nich je nemecký koncern Deichmann – najväčší predajca obuvi v Európe. Skupina, ktorá má viac ako 2 200 pobočiek a zamestnáva 22-tisíc ľudí, postaví v budúcom roku veľké distribučné centrum v Dunajskej Strede. Dcérska spoločnosť Deichmann – Logistik SK sa bude orientovať na skladovanie značkovej obuvi, ale aj pančúch, ponožiek a podobného drobného tovaru. Investičný zámer si vyžiada približne 450 miliónov korún.



Jednou z najväčších logistických zón na Slovensku je Senec. V lokalite v tesnej blízkosti Bratislavy má tri logistické prevádzky medzinárodná skupina Parkridge, ale pôsobí tam aj distribučné centrum obchodného reťazca Billa a viacero ďalších operátorov. K najväčším tuzemským developerom špecializujúcim sa na takéto druhy projektov patrí Ipec-Managament, ktorý v lokalite Senec – Horný Dvor pripravuje výstavbu ďalšieho viacúčelového skladovacieho areálu takmer za 150 miliónov korún.


Norbert Vrabec


Materiál bol prevzatý z Hospodárskych novín zo dňa 10.12.2007 so súhlasom autora a šéfredaktora



Kontakt pre bližšie informácie:


Ing. Jana Marková vedúci kancelárie primátora



Peter Uher asistent primátora



  • tel.: 032/ 6504 230 E-mail: uher@trencin.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!