Pri Pamätníku umučených si pripomenieme oslobodenie Trenčína

6. 4. 2011

V piatok 8. apríla si Trenčín pripomína 66. výročie oslobodenia mesta. Tradičné oslavy sa budú konať o 13.00 pri Pamätníku umučených na Brezine.  Organizuje ich mesto Trenčín, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Jednota dôchodcov na Slovensku. Pre záujemcov o odvoz k pamätníku budú o 12.20 pri budove Mestskej polície pristavené autobusy.


Trenčín na sklonku II. svetovej vojny oslobodili sovietski a rumunskí vojaci. Po bleskovom útoku Nemci sotva z mesta ušli, stačili však vyhodiť do povetria oba mosty cez rieku Váh, boje a ostreľovanie mesta z druhej strany Váhu pokračovalo ešte dvadsať dní. Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali životy 1 380 Rumunov, 1 255 Sovietov, zahynulo aj 171 civilistov. Boje v okrese ustali 30. apríla 1945.


Dva týždne po skončení vojny, 22. mája, sa našlo na Brezine v Dúšovej doline sedem hromadných hrobov. V nich bolo 69 tiel. Išlo o mučených partizánov, ale aj civilistov s antifašistickým zmýšľaním. Nemci ich aj za pomoci Hlinkových gárd mučili v budovách terajšieho krajského súdu a štatistického úradu od októbra 1944 do apríla 1945. Po krutom mučení ich doviedli na Brezinu, zastrelili alebo uškrtili a vhodili do hrobu. Po exhumácii 43 z nich identifikovali. Najmladší Jozef Chrenko z Dubodiela mal len 19 rokov. Medzi umučenými boli aj muži, ženy, ale aj cudzinci zo Sovietskeho zväzu, Spojených štátov amerických, Česka, Rakúska, Maďarska a Francúzska. Telá pochovali pri pamätníku nad čerešňovým sadom. 


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!