Pred 80 rokmi bol oslobodený Trenčín

10. 4. 2025

Vo štvrtok 10. apríla 2025 zaznel na Brezine pri Pamätníku umučených z úst 91-ročného Miroslava Smatanu jasný odkaz generáciám: “Zabráňte, nech sa vojna už nikdy nestane.” Narodil sa v roku 1934 a pri príležitosti 80. výročia oslobodenia napísal báseň 80 rokov slobody, ktorú pri pamätníku aj sám predniesol.

Pri pamätníku v lesoch nad mestom si jednu z najťažších kapitol histórie mesta pripomenuli v zastúpení ministra obrany Martin Rímeš, generálny riaditeľ sekcie personálnych a sociálnych činností Ministerstva obrany SR, primátor mesta Trenčín Richard Rybníček, brigádny generál Robert Kecsӧ, zástupca veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl SR, Marek Briestenský, riaditeľ Trenčianskeho samosprávneho kraja, Peter Parák, prednosta Okresného úradu Trenčín, Mário Zajac, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne a ďalší hostia z rôznych organizácií, úradov, poslanci, zástupcovia politických strán, žiaci trenčianskych škôl, obyvatelia a návštevníci mesta.

„Všetkým vám ďakujem, že ste prišli. Vážim si, že spomíname na 80. výročie oslobodenia nášho krásneho mesta, v ktorom môžeme žiť vďaka všetkým osloboditeľom. Mier nie je iba obyčajné slovo, vždy musí byť spojené so slovami sloboda a ľudská dôstojnosť,“ povedal primátor mesta Richard Rybníček vo svojom príhovore, v ktorom sa osobitne venoval staršej i mladšej generácii prítomných.

Na fakty súvisiace s oslobodením Trenčína vo svojom vystúpení upozornil Miroslav Ondráš zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. „Pred 80 rokmi bolo mesto Trenčín a jeho okolie až po koryto Váhu oslobodené jednotkami zväzkov severného krídla 40. armády vtedajšieho Sovietskeho zväzu a Prvej rumunskej kráľovskej armády, bojujúcich na území Slovenska v zostave druhého ukrajinského frontu Červenej armády. Druhý ukrajinský front bol na jeseň 1943 sformovaný zo stepného frontu s cieľom oslobodiť Ukrajinu a pokračovať v oslobodzovaní okupovaných území smerom na západ.” Podľa slov M. Ondráša vstúpili prvé jednotky do mesta ráno od juhovýchodu a do desiatej hodiny sa zastavili pri Váhu, lebo Nemci pri ústupe na jeho západný breh zničili cestný aj železničný most a opevnili sa na druhom brehu, kde zaujali obranné postavenie. Rozvodnený Váh sa pre oslobodzovacie jednotky v tom čase stal neprekonateľným a predmestia Trenčína na druhom brehu neboli oslobodené.

Nemci delostreleckou paľbou spôsobili v meste veľké škody a straty na životoch. „Po evakuácii ulíc pri Váhu sa 28. apríla začala delostrelecká paľba na nemecké pozície, a preto na jej pamiatku bol postavený pamätník s delom pod cintorínom, pri ktorom si pripomíname výročia ukončenia druhej svetovej vojny. V noci z 28. na 29. apríla začali oslobodzovacie zväzky útočiť od Novej Bošáce v celom úseku v smere na Drietomu a Nemšovú a postupne tak oslobodili obce ako aj predmestia Trenčína na západnom brehu Váhu. Oslobodzovacie jednotky sa z Trenčína prepravili na druhú stranu po pontónovom moste a ich ženisti začali stavať drevený most, ktorý bol dokončený a odovzdaný do prevádzky 11. mája. Padlí sovietski a rumunskí vojaci boli dočasne pochovaní na dnešnom Mierovom námestí. Neskôr boli exhumovaní. Sovietski vojaci boli pochovaní na Slavíne, Rumunskí vo Zvolene. Malý cintorín rumunských vojakov zostal v Trenčianskej Teplej a jeden hrob je aj na cintoríne v Kubrej,” spomínal M. Ondráš s tým, že na území Trenčianskeho okresu padlo v bojoch celkom 1255 vojakov Červenej armády, 1380 rumunských vojakov a 174 miestnych občanov. Ich pamiatku nám pripomína pamätná tabuľa na bývalom Okruhovom dome armády, dnes Posádkovom klube Trenčín. Jednotky Prvého Československého armádneho zboru sa bojov za oslobodenie trenčianskeho okresu nezúčastnili, podieľali sa na oslobodzovaní severného Slovenska a Moravy. V týchto jednotkách bojovali desiatky občanov aj z Trenčína a stovky z okolitých obcí. Nemali by sme na nich ani dnes zabudnúť.

V programe pietnej spomienky na 80. výročie oslobodenia mesta účinkovali aj žiaci zo Základnej školy na Kubranskej ulici a huslistka Veronika Staňková. Svojou básňou 80 rokov slobody prispel jej autor Miroslav Smatana.

rukopis básne M. Smatanu

80 rokov slobody

Sloboda,

Sloboda tak vzácna, vytúžená

Koľko bolesti a žiaľu bolo

Kým si prišla k nám

Ľudskou krvou pokropená

Červená armáda to bola

V krutých bojoch, krok za krokom

Zem našu oslobodzovala

Nepriateľ na Dukle sa usadil,

dúfajúc, že zvíťazí, veľmi sa pomýlil.

Dukla stone, hrmia delá,

zastaviť nemožno,

z brloha vyhnať treba nepriateľa,

času niet – počítať nehybné telá.

Pamätníky, cintoríny

od Dukly po Slavín

zostali mementom tej doby

z Druhej svetovej vojny.

V dejinách národov

na prvých stranách

o hrôzach vojny

musí byť napísané.

A odkaz generáciám:

Zabráňte,

nech sa vojna už nikdy nestane.

Autor: Miroslav Smatana (1934)

Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín vydal k osemdesiatemu výročiu oslobodenia miest a obcí okresov Bánovce nad Bebravou a Trenčín brožúru. Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Generála Goliana Trenčín 1 dala z jej obsahu vyrobiť výstavy, jedna z nich je v Posádkovom klube Trenčín, druhá vo vestibule úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja. Obe výstavy sú prístupné v pracovných dňoch.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!