Poslanci schválili projekty pre financovanie z fondov EÚ

26. 10. 2006

          O prioritných projektoch mesta Trenčín na programovacie obdobie rokov 2007 – 2013, ktoré chce samospráva financovať z fondov Európskej únie, rozhodli mestskí poslanci na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva. V schválenom zásobníku figurujú projekty v rôznej etape prípravy.


          Sú v ňom rekonštrukcie všetkých základných a materských škôl, rekonštrukcie a budovanie domovov, ktoré poskytujú sociálne služby. Je tam aj výťah na Brezinu v hodnote 80 miliónov korún, rekonštrukcia kina Hviezda za 60 miliónov, vybudovanie Múzea antiky Vojtecha Zamarovského či rekonštrukcia mestského opevnenia v hodnote 80 miliónov, ale aj cyklotrasy a lávky cez Váh.


          Najdrahším projektom má byť humanizácia najväčšieho trenčianskeho sídliska Juh za 300 miliónov korún. Okrem financovania časti nákladov na zatepľovanie sa podľa primátora Branislava Cellera humanizácia týka dopravy, revitalizácie zelene a budovania oddychových zón.


          Medzi projektmi, ktoré chce mestská samospráva financovať z fondov Európskej únie v rokoch 2007 až 2013, sa nachádza 31 investičných akcií v hodnote viac ako 1,5 miliardy korún, päť z projektov nie je vyčíslených.


+ Poslanci schválili predaj pozemku v centre Trenčína


          Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne dnes schválilo predaj pozemku na voľnom priestranstve vedľa Kultúrneho a metodického centra ozbrojených síl SR v Trenčíne bratislavskej spoločnosti Tatra Real, ktorá na ňom plánuje vybudovať podzemné parkovisko pre sto áut a obchodné priestory. Firma kúpi 697 metrov štvorcových, čo je približne tretina priestoru pred bývalým Domom armády. Za pozemok, na ktorom postaví objekt, zaplatí 10 000 korún za meter štvorcový. Mesto podpíše s investorom zmluvu o budúcej zmluve s tým, že spoločnosť pozemok získa až po dostavbe parkoviska. Tatra Real mestu zaplatí takmer dva milióny korún za vecné bremeno. To v praxi podľa slov primátora Branislava Cellera znamená, že spoločnosť zaplatí za vybudovanie podzemného parkoviska pod pozemkom, ktorý bude naďalej patriť mestu. Tento pozemok ostane nezastavaný. Spoločnosť navyše bude mestu platiť za záber verejného priestranstva počas výstavby 600 korún ročne za meter štvorcový.


          Mestskí poslanci schválili aj zámenu pozemkov, na ktorých stoja objekty Trenčianskeho samosprávneho kraja (TNSK). Za pozemky, na ktorých stojí Centrum sociálnych služieb na Liptovskej ulici a Gastrocentrum, mesto získa od TNSK športový areál pri Váhu za Štatistickým úradom, kde chce vybudovať nábrežie. V stredu zámenu schválilo aj zastupiteľstvo TNSK.


+ Mesto si požičia na 99 rokov cintorín, investuje v ňom 13 mil.


          Na 99 rokov si mesto Trenčín od Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania vypožičia 300-ročný cintorín v centre mesta. Na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva o tom rozhodli mestskí poslanci. Trenčín v tomto a budúcom roku investuje do zanedbaného cintorína 13 miliónov korún. Za ne sa vybuduje prístupová cesta, oporný múr, parkovisko, prípojka úžitkovej vody, osvetlenie a centrálne pietne miesto. Na cintoríne taktiež osadia lavičky a spevnia chodníky medzi hrobmi. Mesto sa zaviazalo, že zabezpečí starostlivosť o hroby niektorých významných osobností, ktoré sú na cintoríne pochované. Medzi nimi figurujú básnik Michal Kišš, umelecký fotograf Ján Halaša, štúrovec Ľudovít Dohnány či rodina Ľudovíta Štúra.


          Cintorín sa nachádza vo svahovitom teréne na Hornom Šianci v centre mesta, je momentálne zanedbaný. Podľa slov vedúcej útvaru architektúry a stratégie Adriany Mlynčekovej sa z cintorína po rekonštrukcii stane parkovo – pietne miesto. Na cintoríne sa taktiež začne znovu pochovávať.+ Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne dnes schválilo predaj pozemku na voľnom priestranstve vedľa Kultúrneho a metodického centra ozbrojených síl SR v Trenčíne bratislavskej spoločnosti Tatra Real.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!